Dopad na bezpečnostní situaci v ČR a fungování policie! Zbraňový expert vynáší alarmující zprávy k dalším plánům Bruselu na regulaci zbraní

05.03.2019 21:28 | Zprávy

ROZHOVOR „Ti už nám nikdy nedají pokoj. Část lidí ve společnosti bude mít vždy tendence všechno regulovat,“ říká elitní policejní instruktor a zbraňový expert Pavel Černý ke snahám Evropské unie omezovat práva držitelů zbraní. Nejnověji se hraje o to, zda budou povolené náboje mající střely s obsahem olova. Jak Pavel Černý dokládá na konkrétních příkladech, jejich případný zákaz by měl netušené dopady na bezpečnostní situaci v ČR a na fungování českých bezpečnostních složek. Černý je jedním ze zakladatelů lidskoprávní a bezpečnostní platformy Liga LIBE, která zájmy více než 300 tisíc českých držitelů zbraní hájí. Promluvil také o obří petici, již platforma zorganizovala a kterou podepsali Miloš Zeman, Andrej Babiš i Radek Vondráček.

Dopad na bezpečnostní situaci v ČR a fungování policie! Zbraňový expert vynáší alarmující zprávy k dalším plánům Bruselu na regulaci zbraní
Foto: Archiv PČ
Popisek: Prezident spolku LIGA LIBE Pavel Černý, pplk. v.v.

Co si nový lidskoprávní spolek Liga LIBE klade za cíl? Inspirovali jste se existencí podobných spolků v zahraničí, například americkou NRA (National Rifle Association – organizace, zabývající se ochranou práv majitelů zbraní v USA, pozn. red.), která má takřka pět milionů členů?

Naše cíle jsou velmi podobné. To, čím se zabýváme, ovšem rozhodně nemá být jen o soukromých, legálně držených zbraních. Je to o svobodě a o právech, zejména o právu na bezpečnost, tedy o tom, co je obvykle v pyramidě lidských potřeb dáváno někam do základů vedle potravy a tepla. Bezpečnost je něco, kvůli čemu vznikaly státy. Ty měly své obyvatele chránit. Pro Ligu LIBE je toto velký cíl. K bezpečnosti v demokratickém státu by mělo patřit to, že když policie, byť sebelepší, nemůže být vždy a všude, tak aby řadový a bezúhonný občan mohl sám chránit sebe a své nejbližší. Tedy aby měl k dispozici adekvátní obranné prostředky, například právo na legální soukromou zbraň, pokud splní současná a nutno dodat, že náročná, kritéria.

Zmínil jste NRA. Skutečně, když pomineme její očerňování americkými demokraty, kteří si na demokraty pouze hrají a jsou to spíše socialisté, až marxisté, tak jde o organizaci, která velmi otevřeně a nekompromisně chrání majitele legálních soukromých zbraní. Ti se totiž nemají za co stydět, neb patří k té nejprověřenější části veřejnosti. Problémem jsou zbraně nelegální. Zkrátka, boj proti kriminalitě, terorismu a násilí se nedá uskutečnit tím, že slušným lidem budete omezovat jejich soukromé zbraně. Tím totiž jen odzbrojujete potenciální oběti skutečných kriminálníků a teroristů, kteří si kvůli své činnosti rozhodně zbrojní průkaz nepořizují.

Zmínil jste, že Liga LIBE si klade za cíl chránit svobodu, zejména pak v otázce držení zbraní. Máte pocit, že nyní tuto svobodu někdo omezuje, nebo se o to snaží?

Samozřejmě. A bude se snažit dál. Ti už nám nikdy nedají pokoj. Část lidí ve společnosti bude mít vždy tendence všechno regulovat. Oni to berou tak, že když nemají zbraně rádi, nebo je dokonce odsuzují, tak to nebudou řešit tím, že si je prostě nekoupí. Ne. Oni je budou chtít zakázat všem. Uvažování, že pokud já něčemu nehovím, tak ať to nemá nikdo, je vrcholně nedemokratické. Příkladem může být hloupá a naprosto nesmyslná bruselská směrnice, která ve jménu boje proti násilí, terorismu a kriminalitě omezuje legální zbraně, ale jsou to i další zákazy, které se napřed ani jako protizbraňové netváří.

Naposledy mazaně vyrazili do „boje s ekologií“. A to přes zákaz olova ve střelách. To je naprosto vykonstruované téma, protože jak se ukazuje, olovo se v přírodě nerozkládá, nic nezamořuje. Jak nám řekli například archeologové, tisíce let staré nálezy bývají nejzachovalejší, pokud jsou právě z olova. Nebo můj oblíbený argument – často novinářům ukazujeme a rozdáváme střely nalezené na bojišti u Slavkova. Tyto projektily dlely pod zemí a byly pod dlouhodobým vlivem kyselých dešťů, agresivních hnojiv apod. Ovšem olovo se zapouzdří a vytvoří jakousi krustu, která kov chrání před dalším rozpadem a pronikáním do svého okolí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel vyprávěl na škole o USA. Markétě Šichtařové se nezamlouvá, že se studenti neozvali

18:30 Pavel vyprávěl na škole o USA. Markétě Šichtařové se nezamlouvá, že se studenti neozvali

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Na debatě se studenty prohlásil prezident Petr Pavel v souvislosti s ne…