Tak prý budeme mít levnější Velikonoce než před rokem. „Balík surovin na velikonoční pečení letos stojí méně než loni,“ hlásá ČTK. Publikuje výpočet ze slevových letáků, podle kterého klesly ceny vajíček, mouky nebo mléka. Rozradostnila vás tato zpráva?
Což o to, cena vajíček i mléka opravdu o něco klesla a v akcích bude nejspíš i mouka na pečení, když nám teď pšenici levně dodává Ukrajina a kdo může, ten ji kupuje, mele, když nevyjdou koncentrace pesticidů, tak ji „naředí“ moukou z českého obilí a hurá s tím do hytlermarketu, který potřebuje dostat lidi do obchodů. Oni ti šmejdi zákazničtí jaksi přestali utrácet. Mají hluboko do kapsy. Fiala jim slíbil růst mezd, ale zatím se dočkali spíš propouštění z práce.
A tak se letos na Velikonoce musejí obchodníci podělit o menší tržby. Prouza zařídí v ČTK takřka reklamní článek, dáme slevu na pár základních surovin a pak je obereme na tom ostatním. Klasika...
Co myslíte, bude levnější zelené pivo, které tady na Moravě vždycky pijeme na Zelený čtvrtek? Silně pochybuju. Blbá pomlázka pro měšťáky už také stojí klidně sto padesát korun. Naštěstí my venkovani si tatar upleteme sami.
Zemědělci samozřejmě dál neprodávají svou loňskou úrodu, a pokud ano, tak pod výrobními náklady. V tomto ohledu je ten evropsky hodnotný volný trh (plný předpisů na ochranu spotřebitele) poměrně macešský. Tedy... tady u nás. Ve Francii ne.
Ne že by na tom stál svět, ale je to zajímavost: Cena kakaa najednou prudce vyskočila. Na světových burzách stojí dvakrát víc než začátkem roku. Prý kvůli neúrodě. Čokoláda tedy může zdražit. Vysvětlete čtenářům, prosím: Jak je možné, že si někdo „hraje“ s cenami zemědělské produkce tak brutálním způsobem? A má občan začít skupovat čokoládu?
Neberte mě úplně za slovo, protože se pokusím v několika větách vysvětlit něco, co vznikalo půl století, ale věc se má asi takto: Náš globalizovaný trh ve své podstatě nutí všechny aktéry, aby dělali něco „nejlépe na světě“. Pokud to tak dělat nebudou, tak zkrachují. Všichni se musejí přizpůsobit tomu, kdo produkuje nejlevnější a převzít jeho metody, i když jsou to metody gangsterské, nebo když to drancuje přírodu. Tímto způsobem jsme celosvětově vydojili půdu a co jsme nevydrancovali, to si vzala eroze. Všude se pěstuje jen to, co tam má nejlepší podmínky. U nás je to třeba řepka, ve Španělsku zase pomeranče. Bavlna se pěstuje v Kyrgyzstánu a kakaové boby hezky v teple. Diverzifikace je stále menší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský