Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevičs v úterý prohlásil, že Rusko musí znát ekonomickou cenovku své případné invaze na Ukrajinu. Rinkevičs podle Reuters uvedl, že v rámci vyslání silného signálu směrem k Rusku by kromě omezení plynovodu Nord Stream 2 mohlo dojít i na odstřižení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT, čímž by se omezila jeho schopnost přijímat peníze za vývoz, ale i platit za dovoz zboží. Jaké důsledky by tento krok měl pro Rusko?
V případě, že by Rusko bylo odstřihnuto od mezinárodního platebního systému opravdu důkladně a týkalo by se to i obchodování s ruským státním dluhem, vedlo by to ke kolapsu tamní ekonomiky. Zřejmě by se část transakcí dala převést do barterového obchodu nebo hotovosti, ale bylo by to dost krkolomné. Pro Rusko by to byla opravdová katastrofa.
A co pro obyčejné ruské občany?
Výrazně by si pohoršili. Neměli by přístup k mnoha produktům a službám. Utrpěly by i tamní kapitálové trhy, což by samozřejmě zasáhlo ruské firmy i investory.
Jde až o opatření poslední instance. Nejprve by pravděpodobně došlo „pouze“ ke znemožnění konverze rublu na dolar a další velké měny. Jaké dopady by mělo toto opatření?
Takováto mírnější verze odstřižení Ruska by byla nepříjemná a rovněž by přinesla mnoho negativních důsledků pro tamní ekonomiku, nicméně s tím by se již Rusové zřejmě naučili žít.
Lze očekávat, že by v takovém případě Rusové začali usilovat o spuštění paralelních systémů?
Bezpochyby. Nicméně otázkou je, zda by se případné sankce rozšířily i na tyto nově vzniklé systémy. Navíc by byly v plenkách a nevíme, zda by v praxi fungovaly uspokojivým způsobem. Zřejmě by o ně nebyl příliš velký zájem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs