Dotace jsou prasárna, všichni to intuitivně vědí. Kdo kvůli nim velebí Brusel, je jako žebrák. Ředitel Libertariánského institutu dodává příklady

11.05.2018 9:23 | Zprávy

ROZHOVOR Evropská komise by měla zahájit s Českou republikou řízení o navrácení protiprávní podpory ve výši tří miliard eur. Důvodem má být skutečnost, že stát přiděloval dotace v rozporu s pravidly, kterými je sama Evropská unie podmiňuje. Společník zkrachovalé Východočeské tiskárny Petr Fryč podal k Evropské komisi oficiální stížnost kvůli neoprávněné výhodě, která byla poskytnuta jeho konkurentům. Roman Kříž, ředitel Libertariánského institutu, který poškozeného zastupuje, tvrdí, že dotace jsou zlo a pochvalovat si je může jen žebrák, kterému také peníze jiných nesmrdí, hlavně když mu je hodí do klobouku.

Dotace jsou prasárna, všichni to intuitivně vědí. Kdo kvůli nim velebí Brusel, je jako žebrák. Ředitel Libertariánského institutu dodává příklady
Foto: Archiv RK
Popisek: Roman Kříž, Libertariánský institut

Už v minulosti libertariáni podpořili společníka Východočeské tiskárny Petra Fryče, který zažaloval stát za to, že jiné firmy z této branže na rozdíl od něj dostaly dotace, čemuž on nemohl dlouhodobě konkurovat a nakonec zkrachoval. Určitě je to běh na dlouhou trať, ale přece jen, posunul se někam tento jeho případ?

Nejen firma pana Fryče byla poškozena dotacemi, které český stát přiděloval jejím konkurentům v rozporu s pravidly, kterými EU dotace podmiňuje. Když vaše konkurence dostane od státu na dotacích tolik, kolik vy si vyděláte za deset let, tak může snížit ceny tak, že vy zkrachujete. Mimochodem – pan Fryč už není sám – zastupujeme další tři podnikatele, kteří jsou na tom zhruba stejně.

Jako u všech prohřešků státu je náprava dlouhá. Nejprve jsme museli vyzvat Ministerstvo průmyslu a obchodu k náhradě škody, po půl roce to teprve může jít k soudu. Žaloba teď leží v klidu u soudu prvního stupně, vyměnili jsme si s žalovanou stranou oficiální stanoviska a nyní čekáme, až si spravedlnost najde čas aspoň na nařízení prvního jednání. Vzhledem k tomu, jak průlomová tato kauza je a jaký by mohla mít dopad na všechna ta dotační zvěrstva, která náš stát provádí pod záminkou podpory toho či onoho, očekáváme, že konečného verdiktu se dočkáme až po mnoha letech. Případ je o to komplikovanější, že do něj zasahují evropská pravidla, kterým naše soudy asi moc nerozumí. Ono ani není divu, neboť evropské normy jsou psané takovým zvláštním „ptydepe“, které připomíná spíš politické proklamace nežli právní normy. Pravidla pro státní zásahy do hospodářské soutěže jsou navíc různě roztroušena v preambulích, výkladech apod.. Nám s naší advokátkou trvalo hezkých pár set hodin, než jsme se v tom zorientovali.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …