Bývalí „skorokamarádi“ Porošenko a Saakašvili se pravděpodobně nadobro rozkmotřili. A gruzínský exprezident, který je ve své zemi persona non grata, vyvolává další nepokoje a dokonce nové majdany. Co si to tom má prostý občan Ukrajiny myslet?
Tuto sobotu se konal v Kyjevě automajdan, kdy se asi 50 aut vypravilo do sídliště Stojanka, kde bydlí generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko, aby mu předali pokrývku se zelenobílými čtverci jako symbol korupce. Souvislost se Saakašvilim spočívá v tom, že tento bývalý gruzínský prezident, na nějž je vydán v jeho rodné zemi zatykač, který však přešel na Ukrajinu, stal se Ukrajincem a oděským guvernérem a letos v červenci byl zase ukrajinským prezidentem zbaven občanství této země, se přesto do ní nedávno vrátil, aby se tu stal symbolem boje proti vládní korupci.
Už jeho návrat byl předmětem vášnivých sporů a bojů mezi jeho stoupenci a vládní mocí. Stoupenci ho několikrát ochránili před jeho zatčením. Je stíhán nejen za to, že nelegálně překročil hranice, ale že se především chce aktivně účastnit politického života v zemi. Založil novou politickou organizaci Ruch (hnutí) nových sil, aby dál pokračoval v boji proti korupci. V Kyjevě mu poskytl úkryt plukovník Jurij Pokinboroda, jinak pracovník orgánů na ochranu práva od roku 1995. V roce 2015 se stal náčelníkem správy ministerstva vnitra pro Luganskou oblast, ale v květnu 2016 z této funkce odešel.
V pátek v jeho bytě Saakašviliho zatkli. Pokinborodu však ponechali na svobodě, jen v bytě udělali prohlídku a sepsali protokol o zabavených věcech. Ten uveřejnil na své facebookové stránce k tomu okamžitě prohlášení, že jeho přece měli také zadržet. Ale neudělali to, aby na něj svedli podezření, že udal Saakašviliho a tak zamaskovali ty skutečné viníky, kteří úkryt bývalého Gruzínce prozradili. Marně sám Pokinboroda žádal o své zatčení, neboť se obává o svůj život a v cele by byl jistější.
„Provedu vlastní šetření a když se se mnou něco stane, bude to důkaz, že jsem na správné stopě. Zůstal jsem na svobodě jen proto, že počítají s tím, že mě někdo zlikviduje jako pomstu za zatčení Míšy,“ uvedl na svém facebooku.
Saakašviliho zatkli 8. prosince večer a umístili do cely dočasného zadržení SBU v Askoldově uličce. Jak upřesnila mluvčí Hnutí nových sil Mariana Počtacová, u Saakašviliho okamžitě provedli osobní prohlídku. Z generální prokuratury oznámili, že zatčení proběhlo za přítomnosti Saakašviliho advokátů. Prokuratura bude pro něj žádat prozatím domácí vězení, jak sdělila mluvčí generálního prokurátora Larisa Surganová. Upřesnila, že zatčený dostal elektronický náramek. Dále uvedla, že ho obviňují z porušení čl. 2 paragrafu 256 „ze spolupráce se zločineckými organizacemi a utajování jejich zločinecké činnosti“.
Mezitím se před budovou, kde je zadržován, strhla bitka mezi jeho stoupenci, kteří tu chtěli postavit stan, a policií, která jim v tom chtěla zabránit. Soud se Saakašvilim by měl začít už v pondělí. Ještě uvidíme, jak dramatický to bude proces a samozřejmě ještě více události kolem něj, protože právě na pondělek se chystá velká demonstrace, která je zamířena především proti Porošenkovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala