Drsná slova záchranáře: Špitály jedou na zisk, z věci ve skladu nic nemáte. Takže se teď divíme, že nemáme roušky

19.03.2020 18:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Zažil jsem několikrát, že pro některé manažery, ředitele nemocnic byla nějaká civilní obrana, krizové řízení vyhozené peníze. Špitály jedou na zisk, a když vám něco leží ve skladu, tak z toho nic nemáte. Touto logikou jsme se dopracovali k tomu, že teď křičíme, že nemáme roušky,“ vysvětluje exposlanec a bývalý šéf krajské záchranky Stanislav Mackovík. „Myslím si, že Evropská unie naprosto zklamala. Když z nich náhodou něco vypadne, tak je to naprosto kontraproduktivní. EU je zkostnatělá, nefunkční, úplně k ničemu. Zásoby si musíme dělat. Neznamená to, že když nám pomine Covid -19, že se na to zase vykašleme,“ dodává.

Drsná slova záchranáře: Špitály jedou na zisk, z věci ve skladu nic nemáte. Takže se teď divíme, že nemáme roušky
Foto: red
Popisek: Stanislav Mackovík

Česko zasáhla tvrdá opatření vlády kvůli šíření koronaviru, která se stále zpřísňují. Souhlasíte s nimi?

Vzhledem k tomu, co se děje, ano. Jediné řešení je omezit pohyb lidí, mohlo by to být i přísnější. Je to pokus snížit přenos virového onemocnění.

Co říkáte na britskou cestu, kde na to jdou jinak?

Myslím, že u pandemie by se nemělo moc experimentovat. Italové už mají větší úmrtnost, než měli Číňani, kteří to řešili první. Mělo by se jít tou cestou, která se ukázala proti viru jako účinná. Mělo by se zohlednit, co už někdo vyzkoušel. Tady jde opravdu o život některých lidí, takže bych moc neexperimentoval a nešel britskou či jinou cestou.

Vy jste letecký záchranář. Jak jste na tom vy a vaši kolegové?

Já teď učím na zdrávce. Na záchrance v Liberci jsem byl v pátek. Pracují samozřejmě dál. Riziko u záchranky je takové, že nikdy úplně nevíte, k čemu jedete. To riziko nakažení koronavirem tam je. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou nutná, aby se posádka nenakazila, protože když je pak všechny pošlete do karantény, to může systém dost narušit.

Mají kvalitní roušky?

Roušky mají. Ale u záchranky je to jiné než v nemocnicích či ambulancích, protože když jedete či letíte k dopravní nehodě a tam někoho vyprošťujete, tak se může stát, že vám spadne či praskne. Pracují ale tak, aby pokud možno k tomu přenosu nedošlo.

Je zdravotnictví na něco takového připraveno? A může vůbec být připraveno na takovouto situaci?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…