Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

28.11.2024 17:45 | Rozhovor

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovaná akce pronikla na veřejnost, je podle poslance SPD Radovana Vícha jen důsledkem toxické atmosféry mezi ministryní obrany a náčelníkem Generálního štábu. Poslanec zasazuje tyto spory do kontextu dění v armádě, včetně aktivity prezidenta Petra Pavla.

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích
Foto: Archiv Radovana Vícha
Popisek: Radovan Vích

V úterý se konalo jednání sněmovního výboru pro obranu, po kterém mnozí psali o dalším sporu mezi ministryní Černochovou a náčelníkem generálního štábu Řehkou. Řešilo se to i v rámci jednání?

Spor mezi ministryní a náčelníkem generálního štábu se na výboru moc neprobíral. Je ale evidentní, že pohledy paní Černochové a pana Řehky na armádu se liší. Ví se, že pan Řehka už dvakrát nabízel rezignaci, rozmlouval mu ji premiér Fiala i prezident Pavel.

Z toho, co výbor probíral, je ale zřejmé, že ministryně má výhrady k řízení armády. Podle mě to má jediné možné řešení v podobě rezignace náčelníka generálního štábu armády Řehky. Řešila se i pozice generála Hofírka, velitele speciálních sil, zejména v souvislosti s incidentem v Keni. Zde je zřejmé, že stejní lidé, kteří podporují Řehku, si nepřejí ani jeho odvolání.

Mandát náčelníka generálního štábu je ve dvou třetinách, zbývá mu ještě zhruba rok. Podobný čas zbývá i ministryni, kterou premiér také zjevně nechce odvolat. Bude tedy pokračovat současné napětí, což rozhodně neprospívá bezpečnosti země.

Hovořil jste o intervenci prezidenta Pavla. Ten je vrchním velitelem ozbrojených sil, ale současně z armády vyšel a má k ní zcela jiný vztah než všichni jeho předchůdci ve funkci prezidenta. Nehrozí, že prezident, ač oficiálně „civil“, bude do těch sporů kolem armády vstupovat až příliš?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

F-35 je útočný letoun, neslouží k obraně země , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 28.11.2024 19:59:51
výsadková vojska jsou cvičena bojovat v týlu nepřítele, nejsou cvičena na obranu státu. Jak vyjede "armáda" z kasáren, vrazí Fabie do transportéru, ten se zastaví a další čtyři krámy za desítky milionů řízené "profesionály" vrazí do něho, nejdřív první a posléze další každému předchozímu do řiti, trvá dva dny než je odtahají a za miliony opraví. A tak je to tu se vším. Když začne vojna, tak holt zajdeme do zahradního domku a vezmeme si domů hrábě, proti ruským lopatkám adekvátní zbraň. Co toto je za blbákov, to nemá obdoby.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …