ParlamentníListy.cz
» Aréna » Rozhovory » Dvouletý (Soukromníci): Nechceme žít státní životy. Stát musí opět garantovat svobodu podnikání. Očkování? Vojenská operace
Dvouletý (Soukromníci): Nechceme žít státní životy. Stát musí opět garantovat svobodu podnikání. Očkování? Vojenská operace
05.01.2021 12:21 | Zprávy
ROZHOVOR Především živnostníci a malí podnikatelé melou z posledního. Pandemie Covid-19 a související vládní opatření doléhají na čím dál větší okruh firem. Jejich problémy pak dříve nebo později vyvolají velké propouštění. Člen předsednictva Strany soukromníků ČR Michal Dvouletý v této souvislosti apeluje na to, že je třeba, aby živnostníci viděli světlo na konci tunelu. V novoročním rozhovoru prozradil, proč je třeba, aby se právě letos živnostníci pustili do boje za vlastní politickou sebeobranu.
reklama
Vláda v těchto dnech představila další kompenzace pro podnikatele, kteří museli na základě vládních nařízení uzavřít své provozovny. Jak hodnotíte tento krok vlády?
Konečně a aspoň něco! Nicméně to nic nemění na tom, že jsem přesvědčený o tom, že vláda i v případě kompenzací zaspala a pořád míjí řadu segmentů, které jsou postiženy vládními opatřeními. Už na jaře Soukromníci apelovali na to, že vláda musí dát na stůl jasná pravidla kompenzací, která by měla mít nejlépe podobu kompenzačního zákona. Nestalo se tak a podnikatelé a jejich zaměstnanci žijí dlouhé týdny a měsíce v nejistotě. Jsou odkázání na ad hoc rozhodnutí vlády, které navíc přichází s velkým zpožděním. Je dobře, že ve vládě alespoň někdo kope za podnikatelský segment, ale pořád se točíme v začarovaném kruhu.
Vláda i přes opoziční kritiku tvrdí, že v případě kompenzací patříme mezi TOP země v EU. Co byste tedy udělal jinak?
Především je třeba, co nejdříve otevřít ekonomiku a skoncovat s nelogickými vládními restrikcemi. Příkladem jsou zavřené lyžařské vleky. Vláda odsoudila řadu podnikatelů ke krachu a lidem zakázala sportovat na čerstvém vzduchu, ale sjezdovky jsou stejně plné sáňkařů. To stejné platí o restauracích nebo službách. Tito podnikatelé museli již potřetí uzavřít své provozovny, přitom továrny a velké fabriky se stovkami zaměstnanců jedou bez jakýchkoliv omezení naplno dál. A supermarketům vláda přistřihla křídla 15 metry čtverečními nebo regulací sortimentu až v okamžiku, kdy se zřejmě zalekla úspěšných žalob kvůli diskriminaci a zvýhodňování některých podnikatelů. Frustraci živnostníků, ale také jejich zaměstnanců, by se divil pouze blázen.
Mluvíte nejen o podnikatelích, ale také jejich zaměstnancích. Těm však vláda kompenzuje mzdu i odvody na sociální a zdravotní pojištění ze sta procent …
To máte pravdu, ale až tyto kompenzace skončí, tak se mnoho těchto zaměstnanců, jejichž mzdy teď všichni platíme ze svých daní, nebude mít kam vrátit. Vláda hraje líbivou politiku, když se snaží alespoň dočasně nebo do voleb uměle a díky obrovskému zadlužení státu zachránit tisíce pracovních míst. Bohužel tím problém pouze posouvá v čase. Navíc dnešní ekonomická krize, která bude mít podle ekonomů hned po druhé světové válce nejvíce ničivé dopady na celosvětové hospodářství, bude postupně vyvolávat sekundární problémy také v průmyslu a dalších oborech, které nebyly primárně zasaženy lockdownem. A to vyvolá další propouštění. Chápu, že to spousta lidí nerada slyší, ale i přesto, že od roku 2013 nepřetržitě roste počet státních zaměstnanců, je to právě podnikatelský segment, který vytváří více než 91 procent pracovních míst. A ten musí vidět světlo na konci tunelu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.