Evropská unie se rozhodla před několika dny uzavřít hranice. Do té doby však členské státy jednaly spíše na vlastní pěst, protože žádné společné pokyny nebyly stanoveny. Nakonec se z Evropy stalo hlavní epicentrum nákazy. Jak hodnotíte reakci Evropské unie na nový koronavirus?
Evropská unie je moloch. Každý moloch jedná zdlouhavě a není schopný akce. Navíc, úředníci Evropské unie nejsou z principu odpovědní občanům. Každý premiér a ministr národního státu ví, že kdyby v důležité chvíli ohrožení nejednal nebo jednal liknavě či chybně, voliči mu to pak spočítají. Byrokrati v Evropské unii takto uvažovat nemusí.
A jak slova šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která nejdříve kritizovala uzavírání hranic?
Ona kritizovala uzavírání hranic i omezení exportu zdravotnického materiálu. Byla prostě mimo realitu stejně jako zbytek úředníků Evropská unie. Ale je to celkem jedno, on už je teď nikdo nepotřebuje.
Jak měla podle vás Evropská unie reagovat? Jaké hlavní chyby vidíte? Je něco, za co byste ji v současné krizi pochválil?
Nečekejme, že mohla Evropská unie nějak reagovat. Nemohla. Evropská unie není užitečná instituce do potíží. Jednat mohly jen členské státy. Evropská unie mohla nanejvýš nepřekážet. Mohla prohlásit, že je v pořádku, když země v době ohrožení uzavírají hranice, mohla prohlásit, že členské státy mohou použít nyní evropské dotace podle svého uvážení, a ne na genderová školení a podobné nesmysly. Prostě nepřekážet.
O čem tedy chování Evropské unie v takové situaci, jako je šířící se nemoc po celé planetě, vypovídá? Co si z toho máme takzvaně „vzít“?
To, že ji nepotřebujeme. Evropská unie je domeček z karet, který v době bezvětří budí zdání neochvějných mocných paláců. V době bouře ale zjišťujeme, že ji nepotřebujeme, že je to jen domov pro vyplašené dobře placené úředníčky, kteří vlastně žádní nadlidi nejsou.
Jste autorem knihy s názvem Jak vystoupit z EU? Stále trváte na tom, že bychom měli vystoupit? Ovlivnil koronavirus nějak váš pohled?
Vždy jsem říkal, že existuje několik možností. Reformovat Evropskou unii je jedna teoretická možnost, ta je ale nereálná, nikdy se na tom všichni neshodnou.
Vystoupení z Evropské unie je druhá možnost. Je to trochu zdlouhavý proces, jak jsme viděli na příkladu brexitu.
Také nás, za třetí, můžou vyloučit, když nebudeme plnit nějaké jejich klíčové pokyny, jako třeba přebírat migranty.
Nyní se ale děje čtvrtá možnost. Evropská unie se vypařuje sama, aniž by ji někdo oficiálně rozpustil. Členské státy si dělají věci po svém a Evropská unie jako by neexistovala. Jestli někdo chce vidět, jak by vypadalo, kdyby Evropská unie neexistovala, ať se rozhlédne. Přesně takto. Členské státy si dělají věci po svém.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová