EU se nerozpadne ve stylu „poslední zhasne“. Ekonomka Švihlíková má jinou vizi jejího pádu

05.08.2019 16:35 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU „Těch posledních třicet let je lemováno řadou nevyužitých příležitostí v zahraniční politice,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková o tom, kam se naše společnost a země posunuly od sametové revoluce. V zahraničí je podle ekonomky ještě pořád silněji vnímána značka „Československo“. Po velké krizi z roku 2008 prý dochází k vystřízlivění ve smyslu prozření, že Západ není zdaleka rájem, za jaký byl považován, a má i své chyby. „Skutečně není nutné napodobovat jeho omyly, třeba v migrační politice,“ dodává Švihlíková.

EU se nerozpadne ve stylu „poslední zhasne“. Ekonomka Švihlíková má jinou vizi jejího pádu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Vybojovala si naše země v rámci sjednocené Evropy silné postavení? Má podle vás značka „Česká republika“ dnes lepší zvuk než před čtvrt stoletím? Kdo se o jméno naší země zasloužil především? Mají na tom nějaký podíl dnešní vrcholní politici?

ČR je podle velikosti a počtu obyvatel v rámci EU země střední velikosti, v tomto ohledu bych nemluvila o silném postavení. Nejsem si ani jistá, zda značka „Česká republika“ vůbec existuje, stále globálně rezonuje více „Československo“. Těch posledních třicet let je lemováno řadou nevyužitých příležitostí v zahraniční politice, ovšem, co lze čekat jiného od země, která nemá jasně definovaný svůj národní zájem. Skoro to vypadá, že ČR existuje tak nějak „ze zvyku“.

Jak se naše společnost vyrovná s případným ekonomickým poklesem, nedej bože s ekonomickou krizí? Když už nyní, za ekonomického růstu, probíhají demonstrace a lidé se hádají? A máme politickou reprezentaci, která lidi uchrání před dopady něčeho takového, jako přišlo na konci minulé dekády?

Politické spory nejsou primárně spojeny s ekonomickou situací, to je trošku specifické. Plus je potřeba vzít v úvahu, že ČR v tomto ohledu nijak zvlášť nevybočuje, ve většině vyspělých zemích pozorujeme poměrně vyhraněné spory o budoucí směřování té dané země. Příčiny politické krize jsou tedy podstatně širší a neomezují se jen na osobu premiéra ČR.

Pro zvládání krize je vždy klíčová role vlády, ta by měla být připravena. Krizi těžko zcela předejít, ale určitě lze mírnit její dopady, někdy dokonce ji lze využít i pozitivně. Makroekonomický prostor máme dobrý, ale byla bych ráda, kdyby vláda konečně představila podrobněji ten svůj investiční plán, protože ten se zrovna v takové situaci může velice hodit.

Viděno optikou obyčejných Čechů, jak si stojíme ve srovnání se západní Evropou? Mají Češi dost peněz? Co bezpečnost na ulicích měst? Dohnali, či předehnali jsme Západ v některých ohledech?

Ono „dohnat a předehnat“ se v 90. letech týkalo především životní úrovně, přičemž platí, že většina lidí žije ze mzdy. A mzdová konvergence není dostatečná, protože není dostatečná ta ekonomická. Už jsem o tom hovořila mnohokrát, ale pokud postavíte ekonomický rozvoj země na „láci“, pak se není čemu divit.

ČR je obecně považována za bezpečnou zemi – i když je to samozřejmě relativní ukazatel. Jinak se to bude jevit v rámci srovnání v čase, a jinak v porovnání s vyspělejšími zeměmi.

Myslím, že po roce 2008, tedy po vypuknutí Velké recese, přeci jen dochází k určitému vystřízlivění, k prozření, že ten „Západ“ není zdaleka nějaký ráj, že má své závažné chyby a že skutečně není nutné napodobovat jeho omyly, třeba v migrační politice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…