Ekonomka Šichtařová láme hůl nad EU: Zabedněnec zůstane zabedněncem. A jestli si místo Británie přivedou Ukrajinu...

28.05.2016 11:07 | Zprávy

Máme se obávat Brexitu, vývoje na krajině a s tím souvisejícího přílivu davů gastarbaiterů, nebo spíše nových zemí, které EU bude zřejmě v brzké době přijímat – například Černou Horu či Bosnu a Hercegovinu? Na tyto a ještě další otázky, mj. také týkající se dopadu sankcí na ruské hospodářství, které jsou sice opět prodlouženy, ale výsledek zdá se nevalný, odpovídá pro ParlamentníListy.cz ekonomka Markéta Šichtařová.

Ekonomka Šichtařová láme hůl nad EU: Zabedněnec zůstane zabedněncem. A jestli si místo Británie přivedou Ukrajinu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

„Daří“ se podle vás protiruským sankcím? Například benátská regionální vláda je nově odmítla, stejně tak jako „západní“ ohled na Krym. Komu podle vás vlastně sankce prospívají?

Záleží na tom, co máte na mysli pod pojmem, zda se sankcím „daří“. Pokud máte na mysli, zda skutečně nějak zásadně drtí ruskou ekonomiku, pak odpověď zní, že ne, jejich efekt je relativně malý. To, že ruská ekonomika je dlouhodobě v útlumu, je dáno nikoliv sankcemi jako takovými, ale dlouhodobě nízkou cenou ropy na světových trzích. Výsledkem jsou nižší příjmy do ruského státního rozpočtu, než na jaké bylo Rusko dlouhodobě zvyklé. To právě tento jev vyvolal v Rusku už loni recesi.

Samozřejmě když k tomu přidáme sankce, jejich efekt se tím násobí, ale rozhodně nejsou tou primární příčinou ruských problémů. A zrovna tak efekt sankcí na země EU není zase tak obrovský. Statistika ukazuje, že většina zemí se poměrně úspěšně od jejich zavedení dokázala daleko více přeorientovat na západní trhy, takže problémy mají jen některé selektivní podniky. Pořád si myslím, že sankce byly zvoleny tak, aby „jako vypadaly“, ale přitom aby nijak zásadně ani na jedné straně neuškodily. Prostě vlk v podobě veřejného mínění se nažral a koza zůstala skoro celá.

Zdá se, že Ukrajina je „černou dírou“ na peníze. Vzhledem k asociační dohodě to pro nás asi není ta nejlepší zpráva...

Ukrajina je a ještě dlouho bude velký evropský bolehlav. Je to prostě nárazníkové pásmo mezi západní Evropou a Ruskem. Západní Evropa „nemůže“, či spíš nechce vzdát svůj zájem o Ukrajinu, aby to nevypadalo, že ji obětovala Rusku, a že je tedy Evropa slabá, když tak snadno Rusku ustupuje. Na druhou stranu o Ukrajině jako celku se skutečně nedá jednoznačně říct, že patří kulturně do západní Evropy, rozumějme do EU.

Ukrajina východní je úplně jiná než Ukrajina západní. Takoví političtí kočkopsi nikdy nedělali v historii dobrotu. Pořád si myslím, že není tak úplně špatný nápad zapomenout na žvásty o nedělitelnosti území, uspořádat v jednotlivých okresech referenda a pak podle jejich výsledku prostě Ukrajinu pokojně rozdělit jednou demarkační čárou na západ a východ. Pak by byl na dnešních válečných územích nejspíš klid.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Schneider: Devianti z BIS. Občané, pusťte si hubu na špacír a na nic nečekejte

9:27 Jan Schneider: Devianti z BIS. Občané, pusťte si hubu na špacír a na nic nečekejte

Za devianty a zdegenerované mozky označil bezpečnostní analytik, někdejší příslušník Bezpečnostní in…