Eliška Wagnerová: Špatná cesta začala už v devadesátých letech

17.11.2012 21:10 | Zprávy

ROZHOVOR Po 23 letech byli 17. listopadu Češi opět v ulicích. Není mezi nimi slyšet o politicích dobrého slova a jejich nevole s každým krokem vlády narůstá. Ať už jsou to daňové zákony, nebo sociální karty, církevní restituce nebo druhý důchodový pilíř, to vše je terčem kritiky veřejnosti, která se se svou nevolí už nijak netají.

Eliška Wagnerová: Špatná cesta začala už v devadesátých letech
Foto: hns
Popisek: Senátorka Eliška Wagnerová.

ParlamentníListy.cz se proto dotázaly nově zvolené senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, jak ona vnímá 17. listopad po 23 letech.

Jaký pocit máte z oněch 23 let, které uplynuly od dob sametové revoluce?

Přiznám se, že smíšený. Samozřejmě, že na jedné straně se tu udála spousta pozitivních změn. Na druhé straně ale si člověk samozřejmě uvědomuje, že by ta země mohla být mnohem dál a především jednotliví občané by na tom mohli být mnohem lépe, kdyby ten stát pracoval efektivněji a poctivěji ku prospěchu všech. To je věc, která mě velmi mrzí, navíc v souvislosti s těmi vládními reformami, ale to už bychom opět mlátili tu tisíckrát vymlácenou slámu.

Více rozhovorů ZDE

Vadí mi zkrátka, když jsou lidé nespokojeni. A jakkoli vidím ty pozitivní změny, a neopomíjím skutečnost, že ta svoboda se skutečně rozvinula, to určitě ano, tak ale mnozí lidé reálně té svobody mohou jen těžko užívat. Ať už jde o cestování, studium v zahraničí, nebo i zde, protože to naráží na materiální mantinely. Tady vidím naprosté selhání státu, který by měl účinně zasáhnout proti korupci, proti šedým zónám, aby ty obrovské peníze, které neustále unikají, vrátil zpět, tam kam patří, tedy do rozpočtu. Pak by měl dost peněz, aby nemusel krátit různé dávky, valorizace důchodů, a podobně.

Kdy myslíte, že se to zvrtlo?

Tak to lze těžko definovat přesně. Pravda je, že to začalo hned v devadesátých letech tím, že se tu strašně se vším pospíchalo, s celou tou ekonomickou reformou. To byl ten takzvaný úprk ekonomů před právníky. Tam někde to začalo, tam to má svůj původ. Právě tam se nastartovaly ty mimoprávní mechanismy, mnohdy dokonce nejen mimoprávní ale protiprávní, které díky zdokonalení techniky, především výpočetní, vedly k dalším „dokonalostem“.

Ty peníze unikají dnes takovým tempem, že stisknutím klávesy na počítači je převedena ta která částka ve vteřině někam, v další vteřině zase někam jinam, a nakonec je z toho takový řetězec, že už ani není možné dohledat, odkud kam ta částka putovala. Takže odstartovalo to v 90. letech a s vývojem techniky a s tím, že právo nehrálo dostatečnou roli, a kde se na právo pohlíželo jako na obtížný hmyz, který obtěžuje při plnění bohulibého zadání ekonomické transformace, jsme se dostali až tam, kde jsme.

Původní svátek 17. listopadu byl ale o něčem jiném. Byli to zavraždění studenti totalitním hitlerovským režimem a následné zavření vysokých škol. Je správné, že tento svátek upadá v zapomnění?

Je pravda, že původní význam tohoto data upadá v zapomnění, přestože to byla tragická smrt studenta Jana Opletala, smrt slovenských studentů, a další projevy tehdejší totality. Já ale nemyslím, že by se ten svátek potlačoval vědomě. Spíše byl vytlačen novějšími událostmi, které spadly na to stejné datum, a které jsou současností vnímány jako ještě důležitější.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…