Etnolog a spisovatel Zelený Atapana: Kdo není Homo sapiens, člověk rozumný, ať nevolí. Ti lidé kvůli malému rozhledu věří každé hovadině

07.04.2019 18:01 | Zprávy

ROZHOVOR Mladí demonstranti, kteří se po celém světě připojili k mezinárodnímu projektu Fridays for Future, jímž chtějí přinutit politiky ke konkrétnímu řešení klimatických problémů, by si měli uvědomit, že v každém jejich mobilu, iPadu či tabletu mají kus vyrabované amazonské džungle. To jim vzkazuje Mnislav Zelený Atapana, bývalý velvyslanec ČR v Kolumbii, který podnikl řadu výprav mezi indiány Latinské Ameriky a k oblasti Amazonie má velice blízký vztah. Etnolog, spisovatel a novinář však jde proti proudu i tvrzením, že režisérka Olga Sommerová má pravdu, když za vadu demokracie považuje to, že ve volbách mohou rozhodovat i nevzdělaní lidé.

Etnolog a spisovatel Zelený Atapana: Kdo není Homo sapiens, člověk rozumný, ať nevolí. Ti lidé kvůli malému rozhledu věří každé hovadině
Foto: Archiv MZA
Popisek: Mnislav Zelený Atapana

V pátek 15. března se po celém světě konaly akce v rámci mezinárodního projektu Fridays for Future, jímž chtějí studenti po celém světě přinutit politiky ke konkrétnímu řešení klimatických problémů. Zaznívalo na nich, že máme už jen dvanáct let na záchranu Země. Vnímáte stav planety také tak katastroficky?

Dneska máme krásný den, že ano, slunko krásně svítí, a tak bychom se možná měli ptát, jestli si ho vůbec zasloužíme, i když řadě lidí to ani nepřijde, protože jsou celý den někde zalezlí. Ale pojďme k těm požadavkům studentů, ale také zásluhám. Já bych taky něco chtěl. Chtěl bych, aby v potoce u mé chalupy byla spousta pstruhů. Chtěl bych, aby mi na zahradě kvetly lilie a orchideje. Chtěl bych získat nějaké stipendium nebo podporu na své cesty k indiánům. Chtěl bych také konečně nové auto, nejlépe elektromobil Tesla. Každý může něco chtít.

Ale zároveň když někdo něco chce, tak pro to musí také něco udělat. Tak to vždy bývávalo. Ale v posledních letech si mnozí z nových generací zvykli žádat. Nárokovat si, popřípadě demonstrovat a dostat. Ale málo z nich – nechci jim všem sahat do svědomí – napadne, že by nejdřív měli na tom, co žádají, začít pracovat. Bohužel situace je taková, že zejména tato generace, která si zvykla dostávat různá stipendia, Erasmy a jezdit všude zadarmo – že by si třeba vzali rance na záda a vyrazili do světa stopem nebo pěšky a tam, kde chtějí studovat, po večerech si na to vydělávali prodáváním hamburgerů či mytím nádobí nebo záchodů v restauracích nebo hotelech, je ani ve snu nenapadne – což považují skoro za povinnost, že jim je to poskytováno, způsobem svého života podporuje likvidaci té přírody. To, co požadují zlepšit, ve skutečnosti sami ničí.

Na čem konkrétně byste toto své tvrzení ilustroval?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A tihle lidé ho volí a věří, že Rusko je agresor.“ Umělecký kovář se střetl s voliči Fialy

18:35 „A tihle lidé ho volí a věří, že Rusko je agresor.“ Umělecký kovář se střetl s voliči Fialy

Vietnamské hospodářství jede na plno. Na rozdíl od našeho. Pro mnohé kontroverzní umělecký kovář Jiř…