Europoslanec Pospíšil: Sobotka je dnes pro určitou část občanů hrdina. Nezaslouženě. Může za to Zeman kvůli svému neslušnému chování

19.05.2017 19:28 | Zprávy

ROZHOVOR Europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil říká, že prezident Miloš Zeman vládní krizi nezvládl a své chování přestřelil. „Myslím si, že určitě neplatí, že Miloš Zeman s jistotou obhájí svůj mandát,“ prohlásil Jiří Pospíšil. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kritizoval také svého nástupce v čele resortu spravedlnosti, podle něj je Robert Pelikán jen zaměstnancem Andreje Babiše, protože si ministerský post nezasloužil politickou prací potvrzenou důvěrou voličů, ale zasloužil si ho jako zaměstnanec Andreje Babiše. Proto je podle něj logické, že hájí zájmy Andreje Babiše, nikoli zájmy práva a právního státu

Europoslanec Pospíšil: Sobotka je dnes pro určitou část občanů hrdina. Nezaslouženě. Může za to Zeman kvůli svému neslušnému chování
Foto: Jan Polívka
Popisek: Mecenáška Meda Mládková a europoslanec Jiří Pospíšil si vychutnávají první posezení na Lavičce Václava Havla

Jak vnímáte současnou vládní krizi? Myslíte si, že sociální demokracii jde především o snahu zvýšit si klesající volební preference? Dosud jim předseda hnutí ANO Andrej Babiš nevadil a přes tři roky s ním vládli, schvalovali společně zákony, a najednou už ho ve vládě mít nemohou.

Ano, je to tak, premiér Sobotka tady tři a půl roku s Andrejem Babišem v klidu vládl, nevadilo mu, že pan Babiš má obrovský střet zájmů, že bere obrovské dotace z Evropské unie a současně je ministrem financí. Nevadily mu kauzy, jako je například Čapí hnízdo, ale najednou se sociální demokraté, když zjistili, že mají podle některých průzkumů dvanáct a půl procenta preferencí, probrali a došli k závěru, že vládnout s Andrejem Babišem není až tak úplně v pořádku. A najednou premiér Sobotka vyhazuje pana Babiše z vlády. Kdyby to premiér Sobotka učinil v době, kdy začala aféra Čapí hnízdo, věřil bych mu, že mu opravdu jde o politickou kulturu a že se snaží z vlády odstranit člověka, který tam nemá co dělat. Ale když to činí nyní, pár měsíců před volbami, poté, co preference sociální demokracii rapidně klesly, obávám se, že jde opravdu o účelový krok, kterým chce pan Sobotka přilákat voliče.

Kdo je tedy podle vás nejvíc odpovědný za vládní krizi? Premiér Sobotka z důvodů, o kterých jste mluvil, kontroverzní Andrej Babiš, u kterého se postupně objevují vážné kauzy, nebo prezident Miloš Zeman, který dlouho bojkotoval snahy premiéra a držel Babiše ve vládě i za cenu toho, že popíral Ústavu?

Všichni ti pánové jsou odpovědni za vládní krizi. Každý svým dílem. Pan Babiš už dávno neměl být ve vládě, pokud tam vůbec někdy měl být, z důvodu jeho obrovského střetu zájmů, protože jeho podnikání se prolíná s dotacemi z Evropské unie, a z důvodu, že se objevují kauzy jako je Čapí hnízdo. Odpovědna je i sociální demokracie, která jen proto, aby se udržela ve vládě, tyto kauzy přehlížela, premiér Sobotka neodvolal pana Babiše v době, kdy byla otevřena kauza Čapí hnízdo, která je podle mého názoru stejně závažná jako kauza s korunovými dluhopisy. A odpovědnost nese i prezident Miloš Zeman, protože se choval natolik nestandardně a zvláštně, já používám termín jako prezident nějaké autoritativní středoafrické republiky, celou kauzu komplikoval a prodloužil a v neposlední řadě svým neslušným chováním pomohl Bohuslavu Sobotkovi. Premiér Sobotka je dnes pro určitou část občanů hrdina, já si myslím, že nezaslouženě a že za to může prezident Zeman kvůli svému podivnému a neslušnému chování. Prezidentovo chování má dvě roviny: za prvé porušil Ústavu, za druhé jeho chování postrádá elementární lidskou slušnost. To jsme viděli na ceremoniálu, kdy přijímal na Pražském hradě premiéra Sobotku.

Myslíte si, že chování prezidenta v současné vládní krizi sehraje roli v prezidentské volbě? I někteří jeho skalní příznivci, jako poslanci Huml nebo Foldyna, jsou k němu dnes kritičtí, říkají, že už překročil míru a že ztrácí sympatie i z řad jeho voličů. Nebo si myslíte, že do přímé volby prezidenta je ještě dlouhá doba, takže lidé zapomenou na jeho chování jako v jiných případech, například v kauze Jiřího Bradyho a vyznamenávání u příležitosti loňských oslav státního svátku?

Myslím, že Miloš Zeman vládní krizi nezvládl, že své chování přestřelil, proto mne nepřekvapuje, že ho jeho političtí podporovatelé opouštějí. Ale domnívám se, že je závažnější, že to bude mít vliv i na tábor jeho voličů. Nechci v tuto chvíli spekulovat, jak výrazný dopad to bude mít. Ale já jsem říkal i v době, kdy se Miloš Zeman těšil velké popularitě díky svým projevům v době vrcholící migrační krize, že nikdo není neporazitelný. To, že Miloš Zeman má podporu kolem padesáti procent občanů a že je velkým favoritem prezidentských voleb, ještě neznamená, že bude zvolen. Myslím si, že určitě neplatí, že Miloš Zeman s jistotou obhájí svůj mandát. Potvrzuje to moje slova, že v demokracii nemá žádný politik nic jisté a nikdo se nemá radovat z toho, že ve volbách uspěje. A to považuji za správné. Demokracie má být nevyzpytatelná, volič má být tím, kdo v okamžik voleb rozhodne o osudu politiků.

Myslíte, že Miloš Zeman nemá dalších pět let na Hradě jistých i proto, že v čím dál kratších intervalech přichází s novými kontroverzními výroky? Co jste říkal na jeho slova o likvidaci novinářů, která pronesl směrem k Vladimíru Putinovi, prezidentovi Ruska, kde se o svobodě médií a novinářů skutečně nedá mluvit?

Z tohoto výroku jsem byl úplně v šoku. Také jsem ho kritizoval na svém facebookovém profilu. Miloš Zeman má bohužel sklony k velmi nešťastným výrokům, viz jeho dřívější výrok o likvidaci premiéra kalašnikovem. I současný výrok je nešťastný, ale je i nebezpečný, a to právě proto, že byl pronesen v přítomnosti ruského prezidenta Putina, který je znám tím, jak v Rusku potlačuje svobodu slova a svobodu projevu. V Rusku v zásadě dnes neexistuje nezávislá žurnalistika. A pokud v přítomnosti takového politika, který neumožňuje svobodu slova a nezávislá média, pronáší Miloš Zeman takové výroky o likvidaci novinářů, pak to není jen nevhodné a nevkusné, ale je to mimořádně nebezpečné. Vzpomeňme, je to pouze několik týdnů, kolik lidí bylo při demonstracích proti korupci, tedy ani ne proti Putinovi, ale proti administrativě, zatčeno, jak ruská policie proti demonstrantům brutálně zasáhla. Proto je naprosto neobhajitelné mluvit před ruským prezidentem o likvidaci novinářů tváří tvář těmto událostem, které jsou naprosto čerstvé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ti idi*ti pořád věří ve vítězství ducha nad hmotou. Co viděl Paroubek v ČT k Ukrajině

20:02 Ti idi*ti pořád věří ve vítězství ducha nad hmotou. Co viděl Paroubek v ČT k Ukrajině

„Říkat, že se nás to nebude týkat, no tak to může říct jenom bl.ec,“ podotýká v souvislosti s uzavře…