V NATO se vede debata o posílení obrany proti „agresivnímu Rusku“. Mluví se o zintenzivnění cvičení, o umístění některých vojsk ve východních členských státech EU, již probíhá posílení protiraketové obrany (Rumunsko) a v první řadě se všeobecně naléhá na země Aliance, aby zvýšily výdaje na obranu. Je tato aktivita opodstatněná? Jsou vztahy s Ruskem stále tak problematické, že je třeba posilovat obranu na hranicích s ním?
Rusko bylo pro státy Evropy dlouhodobě partnerem. Bohužel po zabrání Krymu a přítomnosti ruských vojsk na Ukrajině tuto pozici ztratilo a nyní je jen na Rusku, zda bude schopné znovu přesvědčit státy Evropy o tom, že je schopné být seriózní partner. Podle mě Rusko působí hodně nevyzpytatelně, a to je celý jeho problém.
V rámci debaty nad tímto tématem padla myšlenka, že bychom měli usilovat jak o stálé vojenské základny NATO, případně USA na našem území, tak o umístění prvků americké protiraketové obrany u nás, což jsme dříve odmítli v případě radaru v Brdech. Získalo by to vaši podporu?
Já myslím, že státy by se měly především snažit dohodnout. Nechci další studenou válku v Evropě. Je třeba opravdu vést s Ruskem tvrdý, ale velmi důležitý dialog, jehož výsledkem bude návrat poměrů před rok 2012. Rozmístění vojáků a raket je vždy krajním řešením.
Jak se díváte na občasné návrhy na zrušení sankcí proti Rusku? Sdílíte všeobecné přesvědčení, že navzdory tomu, že Putin má obrovské hospodářské problémy, i nadále je schopen si držet podporu veřejnosti?
Důvodem sankcí je vojenská přítomnost Ruska na východě Ukrajiny a jeho zabrání Krymu. Pokud tato situace bude vyřešena a Rusko se stáhne jak z Ukrajiny, tak z Krymu, budu první, kdo bude volat po zrušení sankcí. Osobně ze současné ekonomické situace v Rusku radost nemám, ale není zde jiné řešení.
Když hovoříme o Rusku, i v rámci boje proti ruské propagandě vznikne na ministerstvu vnitra od příštího roku Centrum terorismu a hybridních hrozeb. Jak se u nás údajná ruská, ale i další propaganda projevuje? Jakými prostředky s ní může třicet analytiků na vnitru bojovat?
Tato otázka by měla směřovat spíše na některého z mých kolegů jako například Jaromíra Štětinu nebo Pavla Svobodu, kteří se otázkou ruské propagandy opakovaně zabývají. Nepovažuji se v této oblasti za odborníka, abych mohl posoudit, jak má být velký tento analytický útvar a proti čemu má bojovat. Vlivy velkých států na malé je třeba eliminovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík