Europoslanec Zdechovský odhaluje, co má největší vliv na prosazení českých zájmů v EU. Řečnění na plénu to není

05.03.2019 21:53 | Zprávy

ROZHOVOR Blíží se konec funkčního období současných europoslanců. Přichází doba bilancování a hodnocení aktivity těch, kteří nás mají v Bruselu a Štrasburku zastupovat. Z dosavadních žebříčků aktivity vychází často nejlépe Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), kterého jsme požádali o shrnutí toho, co práce europoslance obnáší a toho, která z činností europoslance má větší vliv na prosazení národních zájmů v evropském společenství. "Pokud někdo má po čtyřech letech mandátu jen jednu zprávu, tak je oprávněné se ptát, na čem v parlamentu celou tu dobu pracoval," říká Zdechovský, který za necelých pět let vypracoval celkem 84 zpráv, z českých europoslanců suverénně nejvíce.

Europoslanec Zdechovský odhaluje, co má největší vliv na prosazení českých zájmů v EU. Řečnění na plénu to není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Vy jste se umístil na prvním místě ze všech českých europoslanců, pokud jde o vypracování zpráv, kdy jste jich celkově udělal 84 (pro srovnání druhá nejlepší, europoslankyně Martina Dlabajová z ANO - 46, třetí nejlepší europoslanec Jiří Maštálka z KSČM jich zvládl 37). Proto se Vás, jakožto jednoho z "premiantů", chci zeptat, zda podle Vás tato statistika skutečně dostatečně vypovídá o Vaší práci v Evropském parlamentu.

Hodnotit jen podle jednoho parametru nikdy nemůže být zárukou objektivity a vždy by se měla aktivita hodnotit jako celek. Vyhrát ale zrovna u zpráv je velmi potěšující, protože o ně se vždy bojuje nejvíc a člověk opravdu musí prokázat znalost tématu, manažerské schopnosti i umění politické argumentace, aby zprávy získal. Zpráva je totiž klíčovým prvkem při vzniku nové legislativy a zpravodaj nese zodpovědnost za přijmutí či odmítnutí pozměňovacích návrhů i zprávy celkově. Je to tedy něco jako manažer firmy, pokud neodvede dobrou práci, spočítá mu to „správní rada“ v podobě ostatních kolegů europoslanců a další zprávy už třeba nikdy nedostane. Více zpráv je takovou odměnou za dobrou práci v minulosti.

Je podle Vás fér podle této statistiky srovnávat i další poslance, zejména ty, kteří se usadili na spodních příčkách žebříčku? Nebo je práce v europarlamentu tak subjektivní, že se hodnotí jen těžko?

Na důležitou zprávu má nárok každý europoslanec pracující intenzivně ve výborech (pozn. jsou i europoslanci, kteří v žádných výborech nejsou, není to totiž povinné). Platí ale, že nic nespadne do klína jen tak a člověk se musí hlásit a ze začátku třeba i přijmout něco, co nebude zrovna jeho nejoblíbenější šálek kávy. Pokud tedy někdo má po čtyřech letech mandátu jen jednu zprávu, tak je oprávněné se ptát, na čem v parlamentu celou tu dobu pracoval. Jiná situace ale může být u poslanců zastávajících některou z vysokých pozic v Evropském parlamentu. Ti mají méně času na legislativní práci a je u nich určitě potřeba spíše přemýšlet nad jejich vlivem.

Které z činností, jenž statistika dokáže zachytit, mají podle Vás největší vliv na prosazení českých zájmů v europarlamentu? Vypracování zpráv, pozměňovací návrhy k nim, nebo třeba proslovy na plénu? A proč?

Rozhodně ty zprávy, protože zpravodaj má přímou možnost ovlivnit předkládanou legislativu a jak už jsem zmínil, je to on, kdo rozhoduje, zda se o nějakém pozměňovacím návrhu bude aspoň hlasovat na výboru. Jinými slovy má zpravodaj právo něco rovnou označit za bezpředmětné či mimo téma. Pozměňovací návrhy ale také hrají důležitou roli, hlavně třeba u témat k migraci nebo bezpečnosti, kde my Češi máme často úplně opačné názory než třeba kolegové ze Švédska, Itálie nebo Řecka. Proslovy na plénu jsou individuálním vyjádřením názoru poslance na věc, a když budu velmi upřímný, nezřídka mají jen důležitost jednoho postu na sociálních sítích. Skutečná práce se totiž odvíjí na výborech, v trialozích a při dalších jednáních, kde máme největší šanci prosadit české zájmy. Málokdo si totiž tvoří názor až na plénu, tam už většinou všichni chodíme s tím, že víme, jak budeme hlasovat. Pokud mám tedy hodnotit jen věci zachytitelné statistikou, tak největší vliv na prosazení českých zájmů v EU mají zprávy a pozměňovací návrhy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

220 Kč za dvě nožičky párků. A další cenové pohromy pro lyžaře na Lipně

14:11 220 Kč za dvě nožičky párků. A další cenové pohromy pro lyžaře na Lipně

Dvě nožičky párků za 220 korun, tři míchaná vajíčka za 170. Smažený sýr za 259, svíčková na smetaně …