Europoslankyně ČSSD čtenářům PL: Státy EU chtějí seznam potravin pro „druhořadé“ občany EU. Hrozně dopadla i kojenecká výživa

07.03.2019 16:46 | Zprávy

ROZHOVOR „Průzkum z roku 2015 ukázal, že zhruba jedna třetina potravin byla odlišná a zhruba stejný poměr vychází i podle předběžných výsledků i z posledního celoevropského testování. Neplatí, že co dovezená potravina, to pochybná kvalita, někteří výrobci dokonce sjednotili receptury, ale samoregulace nás nikam dál nedovedla. Potřebujeme proto vymahatelnou legislativu, aby byl na nepoctivce jasný metr,“ řekla nám europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová.

Europoslankyně ČSSD čtenářům PL: Státy EU chtějí seznam potravin pro „druhořadé“ občany EU. Hrozně dopadla i kojenecká výživa
Foto: Archiv O. Sehnalová
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

V Evropském parlamentu dlouhou dobu bojujete za zákaz dvojí kvality potravin, boj se pomalu blíží do finále, již byl schválen text úpravy směrnice o nekalých obchodních praktikách a nyní budou o výsledné podobě vyjednávat země EU s Evropským parlamentem. Vy ale nejste s textem, který přijaly členské státy, spokojena, proč?
 
Spokojena rozhodně nejsem a nemůžu být. Nechci, aby moje veškeré úsilí v boji proti dvojí kvalitě přišlo vniveč. Já jsem prosadila v Evropském parlamentu výrazně přísnější text, ale ministři průmyslu a obchodu ze členských zemí EU, které mají vyjednávání také na starosti, si odhlasovali text, který obsahuje řadu různých výjimek a právních kliček. Pokud by byl zákon nakonec přijat v této podobě, tak dvojí kvalitu ve skutečnosti zlegalizuje. Tomu chci zabránit.
 
Proč se podle vás šlo směrem, který se snaží vyhovět výrobcům a obsahuje velké množství výjimek?
 
Protože výrobci mají u svých vlád větší zastání než v Evropském parlamentu. Bojí se, že jim zákonem proti dvojí kvalitě sáhneme na zisk, a tak u svých vlád lobbují zuby nehty. Zejména Němci a Rakušané jsou v tomto nekompromisní. Osobně jsem nebyla spokojena ani s původní verzí směrnice, jak ji navrhla Evropská komise, i tam už se výrobcům vycházelo na můj vkus až moc vstříc. Například u testování potravin se vždy obracela na samotné výrobce. Tohle má do nezávislého průzkumu trhu hodně daleko.
 
 
Zatím se ale neví, jak bude konečný text směrnice vypadat, budete se snažit ještě o nějakou změnu? O co konkrétně?
 
Ano, teď se bude vyjednávat mezi textem, který jsme schválili v Evropském parlamentu, a tím, který přijali ministři členských zemí. Rozhodně pro mne není přijatelný otevřený, tedy nekonečný seznam důvodů, na základě kterých by výrobci měli oporu v zákoně, že je dvojí kvalita vlastně připustitelná. Vadí mi také řada vágních libovolně vyložitelných termínů. Pro mne je zcela zásadní, aby byl u zdánlivě stejně vypadajících výrobků spotřebitel, pokud budou rozdílné, o tomto rozdílu na první pohled jasně informován. O to budu v následujících týdnech usilovat.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

220 Kč za dvě nožičky párků. A další cenové pohromy pro lyžaře na Lipně

14:11 220 Kč za dvě nožičky párků. A další cenové pohromy pro lyžaře na Lipně

Dvě nožičky párků za 220 korun, tři míchaná vajíčka za 170. Smažený sýr za 259, svíčková na smetaně …