Exkolega Tomáše Halíka, znalec Ukrajiny, chválí Putina a haní Obamu. A říká, co zlého hrozí

14.07.2014 7:05 | Zprávy

ROZHOVOR Stanislav Novotný stačil nasbírat zkušenosti jako policejní prezident, spoluzakladatel Křesťansko-demokratické strany a vzhledem k předlistopadové disidentské minulosti ho neminuly ani dělnické profese. Po roce 1989 byl coby ředitel České křesťanské akademie kolegou pátera Tomáše Halíka. Dnes má četné podnikatelské kontakty na Ukrajině a pozorně sleduje vývoj tamní těžké krize. S ParlamentnímiListy.cz probral nejen Ukrajinu, ale i Rusko a Putina či americkou zahraniční politiku.

Exkolega Tomáše Halíka, znalec Ukrajiny, chválí Putina a haní Obamu. A říká, co zlého hrozí
Foto: Archiv SN
Popisek: Stanislav Novotný

Na Ukrajině během bojů zemřely stovky civilistů, „protiteroristická operace“ na jihovýchodě země stále pokračuje… Dá se v tuto chvíli odhadovat, jak to skončí? Pokud ukrajinská armáda potlačí všechny tzv. separatisty, co může následovat?

Potlačením separatistů nic nekončí. Nahromadilo se tolik zla a zřejmého bezpráví, že není možné, aby se vše urovnalo ze dne na den. Východoukrajinský konflikt až příliš připomíná bývalou Jugoslávii. Mrtvých mužů, žen a dětí je už na Ukrajině tolik, že jejich příbuzní a přátelé prostě nemohou jen tak přejít skutečnost, že jejich nejbližší zemřeli zbytečně. Mezi lidi se dostaly zbraně a to je problém na několik let, kdyby vše šlo cestou smírnou.

Jak hodnotíte dosavadní působení prezidenta Petra Porošenka? Jednou mluví o nutnosti dialogu, mírového řešení a krátce poté řekne, že tažení proti separatistům bude pokračovat do jejich úplného potlačení. Dá se říci, co vlastně sám Porošenko chce? A co ho podle vás jako velmi bohatého člověka lákalo řídit Ukrajinu z pozice prezidenta?

Je ve velmi těžké situaci a snaží se vyhovět všem tlakům, což je samozřejmě nemožné. Snaží se domluvit na Východě i Západě, ale nejdůležitější je pro něho konsenzus mezi oligarchy. Na Ukrajině se říká, že se může zapsat pouze jako nejlepší či jako nejhorší prezident Ukrajiny. Ukrajinu vedli od dob Kučmy prakticky vždy oligarchové, Porošenko tedy není výjimkou. Je to úplně jiný systém vládnutí. U nás hodně bohatí lidé zpravidla o politiku nestojí, na Ukrajině naopak sedí v parlamentu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…