Exministr a psychiatr Ivan David přináší vlastní postřehy k tajně nahranému rozhovoru s Babišem mladším. A na 17. listopadu očekává v ulicích...

16.11.2018 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR K řečem opozice o pádu politické kultury na mafiánskou úroveň v souvislosti s aktuálním děním kolem Andreje Babiše bývalý ministr zdravotnictví, profesí psychiatr a v posledních letech i komentátor politického dění Ivan David poznamenává, že mafiáni jsou ve vládě i v opozici. Ptá se, co je blbých padesát milionů u Čapího hnízda ve srovnání s kauzou lehkých topných olejů, fotovoltaickou velekrádeží nebo navrácením majetku církvím, který nikdy nevlastnily. Novináři Slonková a Kubík, kteří celou kauzu rozpoutali, nebyli vedeni touhou odhalit veřejnosti pravdu padni, komu padni, ale od začátku vědí, komu má padnout a kdo má padnout. Přitom jsou spíše pachatelé trestné činnosti.

Exministr a psychiatr Ivan David přináší vlastní postřehy k tajně nahranému rozhovoru s Babišem mladším. A na 17. listopadu očekává v ulicích...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Ivan David

Andrej Babiš se už poněkolikáté ve své ne příliš dlouhé politické kariéře ocitl pod velkým tlakem. Bude aktuální problém znamenat jeho konec v čele vlády? A je namístě, aby skončil?

Zastávám názor, že lidé, jejichž vliv plynoucí z osobního bohatství je velmi značný, nemají zasahovat do politiky. Jsou hrozbou pro demokracii. Někdo může namítnout, že přece mají stejná občanská práva jako kdokoli jiný. To ano, mají ve volbách jeden hlas a mají na něj právo. Jakmile si ale mohou koupit voliče, volitele a ovlivňovat korupcí orgány státní moci, mají pozbýt pasivního volebního práva, tedy práva být voleni. Není to porušení presumpce neviny. Důležité je, že to dělat mohou. To neznamená, že by nemohli být dobrými politiky a působit ve prospěch občanů. Mohli by. Ale riziko, že budou kupovat vše, co může být na prodej, je příliš velké. Ve starém Řecku mohli být takoví občané nebezpeční pro demokracii ostrakizováni. To se netýká Andreje Babiše víc než kohokoli jiného, kdo má řádově podobně velký majetek. Andrej Babiš svůj projekt zrealizoval. Není namístě, aby skončil, bývalo by bylo namístě, aby nezačal.

Nevěřím, že je to konec Andreje Babiše v politice. Ještě ne. Sociální demokracie a KSČM se potřebují vyhnout předčasným volbám. Sice nevěřím, že času do řádných voleb jsou schopni využít ke zlepšení vyhlídek na volební úspěch, ale nepochybuji, že dobře vědí, jak se vyvíjejí jejich volební preference. Hnutí ANO je Babišova firma. Úspěšná firma v jeho politickém podnikání. Opozice proto nedá dohromady 101 hlasů. V současné době nevidím v politickém spektru reálnou alternativu k Andreji Babišovi. Neumím si představit fungující koalici bez Andreje Babiše, tedy bez ANO. Pro nejbližší léta nevidím žádné dobré vyhlídky pro Českou republiku.

Prozatím je v plánu hlasování o nedůvěře vládě. Měla by vláda pokračovat s jiným premiérem, nebo jsou lepší nové volby? Změnily by něco?

To hlasování bude prohrou těch, kteří je vyvolali. Může nastat situace, že místo Babiše bude premiérem nějaká jeho pravá ruka tak jako v jiných funkcích, které Andrej Babiš přímo zastávat nemůže.

Nové volby by nic podstatného nezměnily. Ostatně voliči si aspoň trochu pamatují, co dokázali ti, kteří šli do voleb z heslem „Dokázali jsme, že to dokážeme!“, nebo jak upřímně to mysleli ti s heslem „Myslím to upřímně!“, a tak by se dalo pokračovat.

Když dovolíte, určitou výjimkou jsou Piráti, ale domnívám se, že brzy dokáží, že to nedokáží. Další výjimkou je SPD, ale přes velké úsilí nemá vydiskutováno a odpracováno, pokud jde o vlastní směřování, pokud jde o možnou podporu, jsou zatím hluboko pod svým potenciálem. Obě strany ukázaly před volbami schopnost mobilizovat dostatek voličů. Piráti, podle toho, jaký mají program, jak vystupují a hlasují, jsou jen určitý remake pravicových liberálů.

Jedná se v této kauze – řečeno slovníkem opozice – o pád politické kultury na mafiánskou úroveň?

Souhlasím s Vlastimilem Tlustým, který se vyjádřil pro Parlamentní listy, že se znovu a znovu zdá, že už není kam klesat, a ukáže se, že je to stále ještě možné. Mafiáni jsou ve vládě i v opozici. Tato kauza není nijak výjimečná. Když dovolíte, jde o „blbých padesát miliónů“, vzpomeňme namátkou na lehké topné oleje nebo fotovoltaickou velekrádež, nebo na „navrácení“ majetku církvím, který nikdy nevlastnily. Nic z toho by nebylo možné bez politické vůle či nevůle. Co je proti tomu „Čapí hnízdo“? Tak jaképak klesání v této kauze. Za skutečné klesání pokládám skutečnost, že už to stále více vnímáme jako „normální“, protože je to běžné a bez sankcí. V orgánech státní moci se vyšší posty udělují za zásluhy, jako je mlčení, nekonání, nepamatování si nebo dokonce překážení či nadržování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Tajné služby u nás posilují. Mohou zrušit volby. Zelenskyj je zoufalý

4:44 Zeman: Tajné služby u nás posilují. Mohou zrušit volby. Zelenskyj je zoufalý

„Znovu opakuji, že u nás tajná služba posiluje svoji moc, a to nejenom nad řadovými občany, ale i na…