Pane inženýre, vraťme se k projevu ruského prezidenta Putina u příležitosti 9. května. Byl pro vás něčím překvapující, co z něho vyčíst?
Myslím, že nějak překvapující nebyl. Nebyl hysterický. Byl prostě uměřený k té válečné situaci, ve které se Rusko ocitlo. Nestalo se to, co někteří očekávali, že by vyhlásil mobilizaci a podobně. Myslím, že k těm věcem přistupuje střízlivě. No a teď by bylo potřeba využít té situace a zahájit mírová jednání. To je věc především Spojených států a také ukrajinské vlády.
Mimochodem, co říci na naše připomenutí událostí května 1945? Bylo důstojné?
Myslím si, že bylo místy i ostudné. K tomu bych se nerad vracel.
Proč ostudné?
Já jsem k tomu ani nic nenapsal. Protože v téhle hysterické atmosféře, kdy se hledají trollové a putinovci, tak kdyby člověk napsal pravdu o tom, že většinu republiky osvobodila Rudá armáda a že měla nějakých 150 tisíc mrtvých, tak by to bylo bráno pomalu jako projev velezrady. V hysterické situaci nemá smysl se hádat s domovnicemi. Když se hádáte, tak to nemůžete nikdy vyhrát.
Vyjádřil se ale premiér Fiala s tím, že letos nejde o běžnou oslavu konce války. Řekl, že je třeba myslet i na ty, kteří dnes umírají na Ukrajině a že je naší morální povinností pomoci těm, kteří už týdny statečně čelí vojenské agresi. „Musíme jim pomoci dodávkami vojenské techniky, musíme se postarat o ty, kteří v důsledku války museli opustit své domovy a svou zemi,“ uvedl podle ČTK. Co na jeho slova říkáte?
Tak to poslední, to beru. Pomoci lidem v nouzi je normální. Je to křesťanské a věřím, že tak by se měl zachovat každý stát. Jiná věc je, že to bude stát také peníze, a ty peníze bychom měli požadovat z Bruselu. Pokud to ministr financí ocenil částkou 50 miliard, tak já říkám, že to může být klidně 100 miliard korun, které se na tento účel vynaloží. A domnívám se, že s tímto by nám EU měla pomoci. A pokud jde o takové ty teze, jako že u Kyjeva se bojuje za Prahu, tak s tím já hluboce nesouhlasím.
Vláda Zelenského není zrovna vzorem demokracie. V zemi jsou zakázány politické strany. Vůdce takzvaně proruské opozice byl odveden v klepetech. Je s ním zacházeno jako s válečným zajatcem. Jsou zakazována média. Podobně, jako koneckonců u nás, byla zavedena cenzura. Na Ukrajině ale panuje cenzura mnohem ostřejší, kdy dokonce televizní stanici bývalého prezidenta Porošenka není umožněno vysílat. Takže ty věci o demokracii a o svobodě by si, myslím, měl pan premiér Fiala nechávat na schůze ODS, kde mu to možná někdo zbaští.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora