Pro příští rok schválila vláda rozpočet s pátým nejvyšším deficitem v historii Česka, 252 miliard korun. Pokud ministerstvo financí i většina ostatních analytických institucí očekává v roce 2024 růst HDP přes 2 procenta, je tento plánovaný schodek něčím odůvodnitelný?
Tady je hned několik chyb najednou. Zaprvé silně pochybuji, že v příštím roce dosáhneme růstu HDP přes 2 procenta. Zadruhé, kdybychom hypoteticky dosáhli, pak by to ospravedlňovalo spíš přebytek státního rozpočtu, nikoliv deficit. Dokonce i keynesiánští zastánci zadlužování totiž připouštějí, že – podle nich – je sice ospravedlnitelný schodek rozpočtu v recesi, ale ten pak musí být kompenzován přebytkem rozpočtu v růstových letech. Permanentní schodek neospravedlňuje žádná rozumná ekonomická škola. A zatřetí by mě vážně zajímalo, jak asi chce vláda hospodařit v dobách recese, když v době růstu vyrábí takovýto schodek…
Nepomohlo ani to, že vláda seškrtala pro příští rok dotace ve výši 84 miliard korun. V různých dotačních programech se zkrátí peníze pro mateřské školky, dětské družiny, kroužky pro děti, školní jídelny, peníze pro kuchaře, školníky, peníze pro zvířata v zoologických zahradách, stacionáře, hospice, opravy a údržbu silnic. Je tohle ten boj s dotačním byznysem, o němž se mluvilo?
84 miliard škrtnutých dotací je málo. Až škrtneme dalších 200 miliard na dotacích, budeme na obstojné cestě. Kde jsou zrušené dotace na zateplování? Kde jsou zrušené dotace na elektroauta? Kde jsou zrušené dotace na fotovoltaiku? Kde jsou škrtnuté dotace pro všechny existující politické neziskovky?
Na začátku září 2021 bylo zaměstnáno na Úřadu vlády 486 lidí, letos k 18. září to bylo 557 lidí. Podobně vzrostl také počet lidí pracujících na dohody. Zatímco teď jich je 390, na začátku září 2021 jich bylo 337. To jsou zjištění MF DNES, která porovnávala stavy na konci předchozí vlády Andreje Babiše a té nynější Petra Fialy. Dá se vysvětlit nárůst počtu státních zaměstnanců opravdu úřednického typu válkou na Ukrajině nebo předchozím působením Andreje Babiše, což bývají nejčastější vysvětlení pětikoalice, nebo opravdu mohly nastat důvody, proč zvýšit počet úředníků o víc než 10 procent?
Jak asi vysvětlit dnešní přijetí úředníka na dohodu předešlým premiérstvím Andreje Babiše? Babiš před čtyřmi lety slíbil, že dneska přijme úředníka? Anebo k tomu vládu letos donutil Zelenskyj? Skutečné vysvětlení je jednoduché. Čím víc úředníků a čím větší rozpočet, tím větší osobní a politická moc těch, kdo jim šéfují. A moc je jako droga.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník