Francie má strach z napadení chemickými zbraněmi. Generál Šándor nám k tomu řekl více a Zemanovi a dalším doporučuje...

19.11.2015 19:05 | Zprávy

ROZHOVOR Někdejší náčelník Vojenské zpravodajské služby v ČR generál Andor Šándor si nemyslí, že jsme bezprostředně ohroženi teroristickým útokem z Islámského státu. Nabádá ale k utlumení protiislámských nálad.

Francie má strach z napadení chemickými zbraněmi. Generál Šándor nám k tomu řekl více a Zemanovi a dalším doporučuje...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Francouzští politici se po prohlášení Islámského státu bojí napadení chemickými nebo biologickými zbraněmi, je jejich obava reálná?

Já bych tu hrozbu vůbec nepodceňoval, protože v arzenálu syrské armády tyto prostředky byly a Islámský stát se jich zmocnil. I když zas není tak jednoduché je použít. To není stejné jako opásat se jen výbušninou. Nicméně za islamisty přece bojují vysocí důstojníci bývalé Saddámovy irácké armády, včetně generálů, a ti to umí. Je přece všeobecně známo, že Irák chemické zbraně proti Kurdům už použil. Ty nynější hrozby islamistů jsou ale také formou jejich vychytralé psychologické války. Po tom, co udělali v Paříži, působí na nás ty jejich výhrůžky daleko intenzivněji. Chtějí rozsévat u nás i strach.

Jaká je obecně dostupnost biologických a chemických zbraní ve světě a u nás v ČR? Která z nich se nejvíce používá?

Sice není snadné je vyrobit, ale získat se mohou zvláště na Blízkém východě z těch rozpadlých nebo zaniklých států, jako jsou například Libye, Irák či Sýrie, které je měly ve svých arzenálech. Sýrie sice deklarovala, že už je zničila, ale nikdo to pořádně nekontroloval. A samozřejmě pro specialisty, třeba biology, to zas nebude až tak obtížné.

V poslední době měl použít chemické zbraně, konkrétně yperit, prezident Asad a jistě si i pamatujeme na případ z japonského metra, který zamořila sekta Om šinrikjó sarinem, nervově paralytickým plynem.

Myslíte si, že za dobu, co se o různých hrozbách hovoří, dokázala Evropa dostatečně posílit vlastní bezpečnost anebo ne?

Ten páteční útok v Paříži ukázal, že počet radikalizovaných muslimů je daleko vyšší, než mohou mít evropské státy stále pod kontrolou. Podle mě na to dobře zareagovali v Anglii, kde navýšili počet lidí ve zpravodajských službách o 1900. Ty peníze na bezpečnostní účely se musí vzít z jiných kapitol rozpočtu a je otázkou, jestli v ostatních zemích se to bez větších potíží podaří. V Česku bychom s tím měli asi problém. Ve Velké Británii zřejmě umí ty větší výdaje daleko lépe zdůvodňovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…