Pražský list pro výtvarné umění a kulturu Mozaika vstupuje do šestého ročníku. Tištěné noviny založil a vydává šéf Aukční síně Art Mozaika, též ředitel Českého centra fotografie, dlouholetý kurátor výstav výtvarného umění, vydavatel uměleckých publikací a obchodník s uměleckými předměty Jiří Jaskmanický. Ten je mj. i editorem Mozaiky, která s přestávkami, vynucenými epidemií koronaviru vychází šestkrát ročně. Pět let vydávání tištěného média, které se navíc neprodává, ale mezi milovníky výtvarného umění a kultury vůbec, včetně tvůrců samotných, distribuuje zdarma, si bezesporu říká o bilanci činnosti.
reklama
Jak a proč vlastně Mozaika vznikla?
Především, aby vyplnila mediální vakuum, které zde po zániku legendárního Ateliéru vzniklo. Dále pak, aby pomohla sběratelům orientovat se na aukčním trhu a v neposlední řadě ukazovala, co se děje ve světě současné domácí kultury od malování, přes umělecká řemesla, divadlo až kupříkladu po literaturu.
Vaše noviny mají dvě desítky stran na křídovém papíru, v černobílém provedení, s řadou rubrik, zahrnující celé spektrum kultury…
Prapůvodní úmysl byl vydávat Mozaiku jako občasník, při příležitosti mimořádných akcí, úspěšných výstav, dražeb úzkoprofilových děl či představování nových talentů jako nosič informaci. Zájem veřejnosti nás mile překvapil a brzy jsme přešli ke dvouměsíční periodě. Tu bohužel přetrhla prakticky dvouletá koronavirová krize, kdy byly zavřené výstavní síně i galerie a kultura se všeobecně zmítala až v existenčních problémech. S rokem 2022 se ale opět vracíme k projektu dvouměsíčníku.
I navzdory pandemii jste ale uskutečnili řadu skvělých výstav a autorských projektů…
Rád vzpomínám na sérii našich výstav ve Strahovském klášteře, jedinečná též byla souborná výstava Ivana Bukovského, našeho předního figuralisty v pražském Královském letohrádku zjara předloňského roku. Měli jsme velké štěstí, že jsme v měsících, kdy se dočasně pozastavila díky drakonickým vládním omezením výstavní činnost, realizovali úspěšnou Banksyho výstavu v Mánesu. A o rok později, v červnu letošního roku zopakovali v kostele sv. Michala na Praze 1. To však nic nemění na věci, že jsme silně museli utlumovat naše zamýšlené aktivity.
Mimochodem, tajemný, neznámý a úspěšný umělec Banksy – nedávno bylo v Londýně vydrženo torzo jeho obrazu Dívka s balónkem za 18,5 milionu liber (přes půl miliardy korun). Na první pohled absurdní částka za naprosto neodpovídající dílo.
Banksy není klasické výtvarné umění. Už je to hlavně obchodní značka, a to je třeba být vždy opatrný. Nicméně je to skvělý projekt, který hýbe světem. Problematické je pak to, že na trhu je pak více než 90 procent jeho napodobenin a ty jsou prakticky bezcenné i když se prodávají za tisíce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.