Gazdík pro PL: Kalousek uzavřel koalici s Babišem. Zda to uděláme my, řekneme do voleb. Okamura neprosadil vůbec nic

21.03.2017 7:11 | Zprávy

ROZHOVOR Kroužkování, díky kterému by se ze společné kandidátky dvojkoalice KDU-ČSL a STAN dostali do Sněmovny spíš lidovci než Starostové, se předseda STAN Petr Gazdík nebojí. A nepřipouští ani možnost, že by společně nepřekročili hranici deseti procent. „Neobávám se kroužkování, protože postavíme takové kandidáty, kteří podporu budou mít. A pokud si vyberou voliči v některém kraji někoho, koho budou považovat za lepšího, pak je to věcí voličů,“ prohlásil. A v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také slíbil, že ještě před volbami sdělí, zda by pro ně byla, či nebyla přijatelná vládní spolupráce s hnutím ANO Andreje Babiše.

Gazdík pro PL: Kalousek uzavřel koalici s Babišem. Zda to uděláme my, řekneme do voleb. Okamura neprosadil vůbec nic
Foto: Daniela Černá
Popisek: Místopředseda Poslanecké sněmovny a také zastupitel Zlínského kraje Petr Gazdík pokládal otázku prezidentovi

Pane předsedo, jak jste uvítal rozhodnutí širšího vedení lidovců, že s vaší stranou půjdou do sněmovních voleb ve dvojkoalici?

Já jsem to rozhodnutí uvítal, protože jsme na tom poslední měsíce velmi intenzivně pracovali. Ta spolupráce dává smysl, protože se vytvářela a vytváří spontánně. Naše senátní kluby zasedají společně, aniž by jim to kdokoli nařizoval, spolupracujeme na krajích, v obcích i na úrovni Evropského parlamentu. Mezi námi jsou přirozené lidské vztahy. A také máme velmi podobné programové cíle, takže jsme schopni vytvořit politickou součinnost, která může výrazným způsobem změnit mapu české politické scény.

Nevadí vám, že výsledek hlasování o spolupráci byl v KDU-ČSL velmi těsný? Od února, kdy širší vedení KDU-ČSL pověřilo předsedu Pavla Bělobrádka vyjednáváním se Starosty 86 procenty hlasů, klesl počet členů celostátní konference, kteří o víkendu hlasovali pro společnou koalici, na 56 procent. Jak si ten úbytek podpory vysvětlujete?

Ono to bylo velmi podobné i na straně Starostů. Mně i mému prvnímu místopředsedovi dalo hodně práce objet regiony a vysvětlit význam a ten synergický efekt, který to bude mít pro naši zemi, pro její směřování i pro oba dva politické subjekty. Samozřejmě v případě strany, která má dvacet tisíc členů, je o něco obtížnější, aby předseda či místopředseda strany mluvili takřka s každým a vysvětlili to všem. Oni jsou časově omezeni a limitováni, ale věřím, že vysvětlování bude pokračovat a že podpora z členské základny KDU-ČSL do budoucna bude větší.

Političtí komentátoři říkají, že vaše spolupráce je výhodnější pro Starosty než pro lidovce, kteří mají vstup do Poslanecké sněmovny jistý, i kdyby kandidovali samostatně, což se nedá s jistotou, alespoň podle současných průzkumů voličských preferencí, tvrdit o Starostech a nezávislých. Je to tak?

Kdybychom se tím měli řídit, v tom případě bychom mohli zrušit volby, protože by stačil výzkum agentury a ten by mohl rozdělovat politickou moc. Třeba v krajských volbách jsme zažili, že některé průzkumy nám ve Středočeském kraji přisuzovaly dvě a půl, tři procenta, ale ve volbách jsme dostali více než osmnáct procent. V Libereckém kraji nám těsně před volbami předpovídali čtrnáct procent, dostali jsme třicet dva. My jsme tradičně podceňovanou stranou. Jestli KDU-ČSL je klidná síla, tak my jsme taková nenápadná síla.

Mluvil jste o synergickém efektu, který může přinést spolupráce obou vašich stran. Někteří představitelé KDU-ČSL jsou velmi optimističtí, místopředsedové strany Zuzana Roithová a Jan Bartošek prohlásili, že uskupení má ambice získat patnáct procent hlasů. Jste také takový optimista?

Určitě. Myslím, že deset procent není ideální stav, to je nutnost, když chceme v této zemi něco změnit. Strana, která má sedm procent a je v opozici, toho mnoho nezmění. Je to vidět na straně Tomia Okamury, kterému se ve Sněmovně nepodařilo za toto volební období prosadit vůbec nic. Zatímco nám, protože jsme měli o něco silnější mandát, se ve stávající Sněmovně daří mnohé věci prosazovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…