Pane předsedo, jak jste uvítal rozhodnutí širšího vedení lidovců, že s vaší stranou půjdou do sněmovních voleb ve dvojkoalici?
Já jsem to rozhodnutí uvítal, protože jsme na tom poslední měsíce velmi intenzivně pracovali. Ta spolupráce dává smysl, protože se vytvářela a vytváří spontánně. Naše senátní kluby zasedají společně, aniž by jim to kdokoli nařizoval, spolupracujeme na krajích, v obcích i na úrovni Evropského parlamentu. Mezi námi jsou přirozené lidské vztahy. A také máme velmi podobné programové cíle, takže jsme schopni vytvořit politickou součinnost, která může výrazným způsobem změnit mapu české politické scény.
Nevadí vám, že výsledek hlasování o spolupráci byl v KDU-ČSL velmi těsný? Od února, kdy širší vedení KDU-ČSL pověřilo předsedu Pavla Bělobrádka vyjednáváním se Starosty 86 procenty hlasů, klesl počet členů celostátní konference, kteří o víkendu hlasovali pro společnou koalici, na 56 procent. Jak si ten úbytek podpory vysvětlujete?
Ono to bylo velmi podobné i na straně Starostů. Mně i mému prvnímu místopředsedovi dalo hodně práce objet regiony a vysvětlit význam a ten synergický efekt, který to bude mít pro naši zemi, pro její směřování i pro oba dva politické subjekty. Samozřejmě v případě strany, která má dvacet tisíc členů, je o něco obtížnější, aby předseda či místopředseda strany mluvili takřka s každým a vysvětlili to všem. Oni jsou časově omezeni a limitováni, ale věřím, že vysvětlování bude pokračovat a že podpora z členské základny KDU-ČSL do budoucna bude větší.
Političtí komentátoři říkají, že vaše spolupráce je výhodnější pro Starosty než pro lidovce, kteří mají vstup do Poslanecké sněmovny jistý, i kdyby kandidovali samostatně, což se nedá s jistotou, alespoň podle současných průzkumů voličských preferencí, tvrdit o Starostech a nezávislých. Je to tak?
Kdybychom se tím měli řídit, v tom případě bychom mohli zrušit volby, protože by stačil výzkum agentury a ten by mohl rozdělovat politickou moc. Třeba v krajských volbách jsme zažili, že některé průzkumy nám ve Středočeském kraji přisuzovaly dvě a půl, tři procenta, ale ve volbách jsme dostali více než osmnáct procent. V Libereckém kraji nám těsně před volbami předpovídali čtrnáct procent, dostali jsme třicet dva. My jsme tradičně podceňovanou stranou. Jestli KDU-ČSL je klidná síla, tak my jsme taková nenápadná síla.
Mluvil jste o synergickém efektu, který může přinést spolupráce obou vašich stran. Někteří představitelé KDU-ČSL jsou velmi optimističtí, místopředsedové strany Zuzana Roithová a Jan Bartošek prohlásili, že uskupení má ambice získat patnáct procent hlasů. Jste také takový optimista?
Určitě. Myslím, že deset procent není ideální stav, to je nutnost, když chceme v této zemi něco změnit. Strana, která má sedm procent a je v opozici, toho mnoho nezmění. Je to vidět na straně Tomia Okamury, kterému se ve Sněmovně nepodařilo za toto volební období prosadit vůbec nic. Zatímco nám, protože jsme měli o něco silnější mandát, se ve stávající Sněmovně daří mnohé věci prosazovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová