Když vidíte ty obrovské počty uprchlíků, které přicházejí do Evropy, myslíte si, že je možné to zvládnout?
Abych se přiznal, jsem trochu pesimista. Nemyslím si, že migrační vlna nějak zeslábne, v Jordánsku nebo Libanonu jsou dva miliony běženců, v Turecku přes milion. Ta situace zejména v Libanonu a Jordánsku se neřeší, takže další vlny budou zřejmě následovat, protože to tam nezvládnou.
A nenahrává dalšímu přílivu běženců postoj německé kancléřky Angely Merkelové a dalších západoevropských politiků? Podle maďarského premiéra Orbána uprchlíky do Evropy zvou.
Já se stále ptám, proč to dělají, jestli to je skutečně z humanitárních důvodů, nebo jestli jsou v tom nějaké ekonomické důvody. Četl jsem v německém tisku, že někteří podnikatelé říkají, že jim migranti pomohou, že budou pracovat. Takže těch osm set tisíc žadatelů o azyl, které chce Německo letos přijmout, asi přijme. Ale nabízí se otázka, co bude dál, když migrace bude pokračovat. Vidím to velice špatně, když čtu na různých serverech, jak se údajně Islámskému státu podařilo propašovat čtyři tisíce radikálů do Evropy, jak si pochvaluje, že je úspěšný v této tajné operaci, jak oni říkají. Nevím, jestli je to pravda, předpokládám, že ano, byli by hloupí, kdyby to nedělali. Čtyři tisíce radikálů z osmi set tisíc jsou dvě procenta, i kdyby už nikdo další nepřišel.
Je to dost, když si uvědomíme, že devatenáct islamistů stačilo na zničení Světového obchodního centra v New Yorku a na smrt více než tří tisíc Američanů. Neznamená čtyři tisíce islamistů vážné bezpečnostní riziko?
Tohle skutečně je bezpečnostní riziko. Například v USA to chápou. Nedávno proběhly rozhovory se dvěma lidmi, kteří mají jít za republikány do prezidentské kampaně; jsou to Carly Fiorina a John Kasich, guvernér státu Ohio. Oni říkají, že si s tím Evropa musí poradit sama. A hlavní důvod, proč to říkají, je bezpečnostní. Údajně Spojené státy americké letos přijaly asi tisíc Syřanů, snad přijmou dalších tisíc pět set, jak se objevilo nedávno, ale ti lidé jsou hluboce prověřováni, než jsou vpuštěni do USA. A prověřování se většinou děje v zemích, odkud utíkají, a ne ve Spojených státech. Takže situace v Evropě asi nebude bezpečnostně v pořádku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová