„Kdyby pokračovali ve stejném duchu po tom, co se teď děje, vnímal bych to jako absolutní pohrdání normálními lidmi. Pak by opravdu zasloužili odtamtud vypráskat bičem,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz generál Randák. Ale nadšený není ani z podoby nové vlády. „Není to o nic lepší,“ říká.
Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal o vydání premiéra v demisi Petra Nečase, nebude to zvláštní precedens, pokud Poslanecká sněmovna vydá předsedu vlády k policejnímu stíhání?
Jeden kolega z Fondu proti korupci říká hezkou větu, že nejhorší je, když se zvyk stane pravidlem, když si lidé na něco zvyknou a začnou to brát jako samozřejmost, k jaké musí nebo nemusí docházet pravidelně. Pokud tady dosud nebyl zvyk požádat o vydání premiéra, tak to neznamená, že je to věc nějak mimořádná. Není.
Premiér je člověk jako každý jiný, po dobu svého poslaneckého mandátu má nějakou imunitu, a když policie má vůči němu nějaké důkazy nebo indicie, že mohlo dojít k nějakému trestnému činu, požádá o jeho vydání. Já v tom žádný nebezpečný precedens nevidím, nakonec jsou státy i v Evropě, Slovinsko, Itálie, kde byli premiéři odsouzeni. Nemusíme chodit daleko, v Izraeli soudili jak prezidenta, tak premiéra.
Ale většinou šlo o nějaké zjevné kriminální činy, znásilnění, pohlavní zneužití, přijetí úplatku, tady šlo o politické dohody v rámci jedné politické strany.
Korupce není nic politického, jen se v tomto případě týká politiky.
Ale v politice se takové kšeftíky něco za něco přece běžně odehrávají. Hodně se diskutuje, jestli přidělení trafik je jen nemorální a neetické, nebo jde skutečně o trestný čin korupce. Co si o tom myslíte?
Stoprocentně se takové věci dějí. Ale to je to, o čem jsem na začátku mluvil. Jestli u nás je zvyk politické handly takového typu nebrat jako kriminální čin, ještě neznamená, že to není kriminální čin. Záleží na právním posouzení. Když je státní zástupce a pak soud posoudí jako kriminální čin, pak je to, málo platné, kriminální čin.
Ale nestojí takový případ na vodě? Určitě neexistuje žádná podepsaná dohoda, že když se poslanci ODS vzdají mandátu, dostanou za odměnu posty v dozorčí nebo správní radě toho či onoho státního podniku. Je šance, že soud přidělování trafik bude posuzovat stejně jako státní zástupce a policie?
Samozřejmě že ano. Nikdo totiž nevíme, jaké důkazy policie má. Je jasné, že nebude žádná podepsaná smlouva mezi Šnajdrem a Nečasem nebo mezi Tluchořem a Nečasem. Ale nikdo kupříkladu neví, co je na odposleších, které policie nahrávala. A pokud jsou odposlechy nasazeny legálně, podle zákona, jsou soudem brány jako důkaz. A odposlechy nikdo z veřejnosti neslyšel, nevíme, co na nich je, nevíme, co má státní zástupce v ruce. Já bych byl opatrný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová