Herci, novináři po roce 89... Klaus, mafiáni a Babiš. Účtování s 30 lety a návrh, co dál. Od mládeže, ne „chvilkařské“

11.02.2020 12:40 | Zprávy

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Divoká privatizace vedla ke krachu celé řady podniků, vzniku podivných obchodníků s teplou vodou, mafiánů a větších či menších zlodějů, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jan Májíček, český publicista, politický aktivista a člen celostátního výboru nově založené strany Levice. „Politici měli dost času na to, aby řadu věcí napravili, a neudělali to. Proto teď čelíme krizi bydlení, exekuční mafii a nízkým mzdám,“ vyjmenovává kriticky.

Herci, novináři po roce 89... Klaus, mafiáni a Babiš. Účtování s 30 lety a návrh, co dál. Od mládeže, ne „chvilkařské“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Májíček

Letos uplyne 30 let od zahájení ekonomických a právních reforem, které realizovaly přechod centrálně plánovaného hospodářství minulého režimu k plně liberální tržní ekonomice. Jak se na výsledky těchto procesů díváte ze své názorové pozice, tedy z pozice socialisty?

Zhroucení minulého režimu otevřelo cestu celé řadě ekonomických a právních reforem. Zatímco obnova demokratických a politických práv je nesporně krok správným směrem, divoká privatizace, která vedle ke krachu celé řady podniků, vzniku podivných „obchodníků s teplou vodou“, mafiánů, větších či menších zlodějů, rozhodně není něco, co se mi líbí. Sociální otřesy, které divoká privatizace způsobila, jsou v některých regionech naší země vidět dodnes, a to že stát nemá často dostatečné nástroje, jak vymoci spravedlnost a pomoci těm, kdo to potřebují, je jen důsledek začátku 90. let. Samozřejmě, že se nedá vše házet jen na události 30 let staré. Politici ale měli dost času na to, aby řadu věcí napravili a neudělali to. Proto teď čelíme krizi bydlení, exekuční mafii a nízkým mzdám.

Existovala podle vás po roce 1989 možnost se návratu drsného kapitalismu vyhnout, tedy například tak, že by došlo k provedení nějakých dílčích změn, ale silný sociální stát a jeho role by zůstala? Bylo by to vůbec možné, pokud by se komunistická strana zřekla své vůdčí role ve státě?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …