Herci, novináři po roce 89... Klaus, mafiáni a Babiš. Účtování s 30 lety a návrh, co dál. Od mládeže, ne „chvilkařské“

11.02.2020 12:40 | Zprávy

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Divoká privatizace vedla ke krachu celé řady podniků, vzniku podivných obchodníků s teplou vodou, mafiánů a větších či menších zlodějů, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jan Májíček, český publicista, politický aktivista a člen celostátního výboru nově založené strany Levice. „Politici měli dost času na to, aby řadu věcí napravili, a neudělali to. Proto teď čelíme krizi bydlení, exekuční mafii a nízkým mzdám,“ vyjmenovává kriticky.

Herci, novináři po roce 89... Klaus, mafiáni a Babiš. Účtování s 30 lety a návrh, co dál. Od mládeže, ne „chvilkařské“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Májíček

Letos uplyne 30 let od zahájení ekonomických a právních reforem, které realizovaly přechod centrálně plánovaného hospodářství minulého režimu k plně liberální tržní ekonomice. Jak se na výsledky těchto procesů díváte ze své názorové pozice, tedy z pozice socialisty?

Zhroucení minulého režimu otevřelo cestu celé řadě ekonomických a právních reforem. Zatímco obnova demokratických a politických práv je nesporně krok správným směrem, divoká privatizace, která vedle ke krachu celé řady podniků, vzniku podivných „obchodníků s teplou vodou“, mafiánů, větších či menších zlodějů, rozhodně není něco, co se mi líbí. Sociální otřesy, které divoká privatizace způsobila, jsou v některých regionech naší země vidět dodnes, a to že stát nemá často dostatečné nástroje, jak vymoci spravedlnost a pomoci těm, kdo to potřebují, je jen důsledek začátku 90. let. Samozřejmě, že se nedá vše házet jen na události 30 let staré. Politici ale měli dost času na to, aby řadu věcí napravili a neudělali to. Proto teď čelíme krizi bydlení, exekuční mafii a nízkým mzdám.

Existovala podle vás po roce 1989 možnost se návratu drsného kapitalismu vyhnout, tedy například tak, že by došlo k provedení nějakých dílčích změn, ale silný sociální stát a jeho role by zůstala? Bylo by to vůbec možné, pokud by se komunistická strana zřekla své vůdčí role ve státě?

Alternativní výklady dějin jsou dnes velice populární. Myslím, že na skutečnou alternativu nebylo dost sil. Nová nastupující pravice v podobě ODS s Václavem Klausem v čele silný sociální stát odmítala z ideologických důvodů, KSČ nebyla ochotna a schopna tak razantních kroků. Pak zde byla levicová opozice částečně v některých lidech v Chartě 77, Obrodě, což byli bývalí osmašedesátníci a pár dalších lidí v samotné KSČ. To vše ale nestačilo a Klausův, Ježkův a Třískův projekt masivní privatizace, která bude rychlá a důsledná, zvítězil. Samozřejmě existovaly teoretické alternativy a také spor mezi tehdejší federální vládou a českou vládou. Ale to už patří jen do učebnic historie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…