Jaký je váš názor na kvóty na imigranty z Evropské unie?
Od počátku s nimi nesouhlasím – a je dobré, že s takovým diktátem EU česká vláda od počátku nesouhlasí, když kvóty skutečně nic neřeší. Pokud v České republice někdo být prostě nechce, bude se snažit dostat dál, respektive zase zpět – ovšem na západ. Jo, a to mi připomíná, jak západní část EU v této souvislosti nás náhle označuje za ty „východní“. Škoda jen, že jsme se nepřipojili k žalobě k Soudnímu dvoru Evropské unie. I přes kritiku ze strany EU musíme nadále striktně dodržovat naše poměrně přísné, ale jistě správné imigrační zákony. Ostatně i Němci v těchto dnech svoji imigrační legislativu zpřísňují.
Co říkáte tomu, že Angela Merkelová nejprve řekla, že syrští uprchlíci mají dveře do Německa otevřené – dle Andreje Babiše je tak do EU fakticky pozvala – a pak Německo zavedlo kontroly na hranicích? Navíc je pozvala a nás vyzývá, ať je přijmeme MY... Jak obecně hodnotíte postoj Německa? Objevují se slova o diktátu…
Souhlasím naprosto s tím, co říká Andrej Babiš. Mrzí mne, že on je se svými poměrně razantními, avšak zcela racionálními, názory ve vládě osamocen… Německo evidentně potřebuje levnou pracovní sílu – a zřejmě si ji vybere i z dalších přílivových imigračních vln. Aktuálně už sami mají problém zvládnout uprchlíky na své jihovýchodní hranici – a centrální vláda jen pomalu reaguje na tuto situaci. Ostatně EU nereaguje prakticky vůbec.
Posléze kontroly zavedlo i Rakousko. Není toto počátek konce Schengenu? A pokud se začnou uprchlíci kvůli tomu valit přes naše hranice, neměli bychom kontroly obnovit i my?
Samozřejmě se musíme postarat o bezpečnost našich občanů! Tohle tvrdím od počátku, kdy hrozba začala na jihu Evropy – a konkrétně (mediálně) jsem se k ní začal vyjadřovat už před půl rokem, vždy k vašim dotazům – před dvěma měsíci jsme dokonce zřídili na mých webovkách samostatný sloupek „PROBLEMATIKA IMIGRANTŮ“, v němž zveřejňuji své názory na tuto problematiku.
A pokud jde o rozpad Schengenu, to je věcí EU. Jak jsem napsal ve své odpovědi pro vás, respektive Parlamentní listy, a zveřejnil i na svém webu 2. září 2015 „Zrušení Schengenu (nikoliv vesnice, ale smlouvy) je bez dohody, respektive rozhodnutí ostatních zemí (i nečlenů EU) nereálné. Ale to neznamená, že by Česká republika nemohla chránit své státní hranice a tím i bezpečnost svých občanů všemi (legálně) dostupnými prostředky. Zvláště, když nás zakladatelé schengenských dohod stejně považují za „ty z Východu…“ – a chtějí nám „své imigranty“ přidělovat…“
Jediné možné bylo a je posílení kontrol na české státní hranici. Již na začátku měla Evropská unie zásadně zvýšit ochranu, respektive ostrahu, vnějších hranic Schengenu. Tak, jak to například zvládají Slováci za celou EU na své státní a současně „schengenské“ hranici s Ukrajinou. Už před dvěma měsíci jsem říkal, že vzhledem k „propustnosti“ těchto hranic nezbývá České republice než zvýšit kontroly našich vlastních státních hranic a v případě ohrožení života a zdraví našich občanů dokonce hranice uzavřít. Může se stát, že se Německo nakonec rozhodne zastavit další příliv imigrantů do SRN uzavřením své hranice na Východ – a „běženci“ zůstanou u nás. Je třeba objektivně konstatovat, že naše vláda, respektive ministr vnitra, situaci zatím zvládá a bezpečnostní složky státu důsledně cizince kontrolují.
A pokud to rozvedeme dál, nemůže nátlak Evropské komise a Německa a dalších západoevropských zemí na země Visegrádu a východoevropských zemí vést k rozpadu EU, když se názory jednotlivých zemí na imigranty tak silně rozcházejí?
Tohle fakt neumím posoudit, když nejsem politolog – a nikdo neví, co všechno se do roka a do dne v Evropě a na Zeměkouli vůbec stane…Uvidíme, zda Visegrádská čtyřka vydrží pohromadě, když Polská republika imigrační kvóty přijala bez problémů. Na druhé straně se zřejmě podle výsledků víkendových voleb názory Poláků na uprchlickou problematiku mohou změnit. Radikální názory mají premiéři Orbán a Fico, takže je otázka, zda nakonec nezůstane jen „Uherská dvojka“. (smích)
Co říkáte těm komentářům a komentátorům či zahraničím politikům, kteří odpůrce masové imigrace označují za xenofoby, nehumánní, či vyhrožují sebráním dotací a různými sankcemi?
Znovu a zas odmítám nařčení, že kdo nesouhlasí s „euro-vstřícným“ postojem, je „politický populista“. To je poněkud demagogické tvrzení. Každý má právo na svůj názor – a ten můj se opírá o moji celoživotní praxi, to je obava o bezpečnost občanů. Já jsem prostě přesvědčen, že Evropská unie zaspala – a dodnes nemá řešení pro tuto nebezpečnou situaci. Mám na mysli zejména nebezpečí budoucího terorismu, když nelegální imigranti jsou často bez dokladů totožnosti, anebo s doklady, jejichž pravost je obtížné či dokonce nemožné úředně ověřit, tedy bez přezkoumatelné minulosti. Všimněme si, že s masivním a těžko zastavitelným nástupem, respektive náporem imigrantů, se přestává mezinárodně mluvit o nebezpečí celosvětového terorismu. A tato hrozba byla donedávna tématem č. 1. A vyhrožování sankcemi je jasným vydíráním (i z pohledu českého trestního zákoníku = viz § 175 TrZ).
Jak hodnotíte postoj prezidenta Zemana v této otázce? Ten bývá také často označován za islamofoba…
Prezident Miloš Zeman má v zásadě pravdu – a připojuje se tak k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi i k předsedovi slovenské vlády Robertu Ficovi. No, ostatně i k našemu prvnímu vicepremiéru Andreji Babišovi. Pokud jde o některé formulace Miloše Zemana, lze k nim mít nepodstatné výhrady, avšak má na ně jako prezident republiky právo. Podle mne český prezident mezi „islamofoby“ nepatří – a já také ne, byť jsem byl opakovaně (i coby státní zástupce) nazýván rasistou. Při té příležitosti si vzpomínám na náš tři roky starý rozhovor v PL „Registrujme etnický původ zločinců“, který bude možná brzy aktuální.
Hovoří se o tom, že muslimové budou mít většinu v zemích jako Francie či Británie do 40 let. Při nynějším masovém přílivu možná ještě dříve. Považujete to za hrozbu?
Nekontrolovatelný masový příliv muslimů do Evropy osobně považuji za velkou hrozbu a zcela zásadní bezpečnostní riziko pro všechny!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík