Vydání Reportérů ČT ze začátku tohoto týdne znovu ukázalo, že pořad původně mapující různé kauzy se čím dál více stává nástrojem proti politikům nepohodlným veřejnoprávnímu médiu, což na vlastní kůži nejčastěji zažívají Tomio Okamura či Andrej Babiš. Tentokrát jste terčem dehonestace byla vy a do role posuzovatele vašeho jednání byl obsazen váš přímý sok v blížících se senátních volbách Jiří Drahoš. Co si o tomto postupu České televize myslíte?
V pondělním večerním pořadu na ČT1 šlo o jedno, aby si ani pes ode mne kůrku nevzal. A to byl také účel televizní reportáže. Cíle bylo dosaženo. „Televizní Tálibán“, jak redaktorku Reportérů ČT označil sám generální ředitel Petr Dvořák, když tvrdil, že na tento pořad nemá žádný vliv, opět nezklamal a divákům nabídl realitu pokřivenou k nepoznání. Zadavatelé jsou jistě spokojeni. A já? Já hluboce lituji televizní diváky, že jsou takto manipulováni. Mé blízké, spolupracovníky a podporovatele jímá zlost nad obludnou mocí některých prohnilých redaktorů. Lidí honících se za senzací, neštítících se hyenismu, jaký si lze jen stěží představit a přitom nenesoucích za znásilnění reality sebemenší odpovědnost. S bezmeznou křivdou však ve mně pořád ještě klíčí zrnko víry, že televizní divák si moc dobře uvědomuje, jak s ním tyto zpravodajské a publicistické pořady manipulují. Zkrátka, jak se mu snaží nalít do hlavy názor, který veřejnoprávní médium považuje za jediný správný a pravdivý. Na tom, jaká je skutečnost, přitom vůbec nezáleží. Účel svědčí prostředky.
Co byste k té kauze, kterou Česká televize poprvé rozehrála před třemi lety, mohla ještě doplnit?
K celé kauze výzkumu léčby ALS za pomoci kmenových buněk jsem se od ostudných a urážlivých televizních reportáží v letech 2015 a 2016, které odstartovaly moji vědeckou, politickou a do značné míry i lidskou dehonestaci, vyjádřila mnohokrát. Mohla jsem jen doufat, že poslední pořad Reportérů ČT alespoň něco z těchto snadno dostupných objektivních informací využije. Marně. Místo toho jsem se dočkala příspěvku, jenž nepřišel vůbec s ničím novým, navíc argumentačně postaveném většinou na sestřihaných starých reportážích.
Pacient Vašák, jehož matka se dala reportérkou naverbovat, dostal kmenové buňky v klinické studii řádně a zadarmo. Pak jel ze své veřejné sbírky dvakrát na Ukrajinu, kde dostal kmenové buňky znovu, Vyjádřil se pro reportáž Dany Sokolové na serveru Novinky dne 28.srpna 2014, že mu kmenové buňky pomohly, jeho rodina sdělila: „Ačkoli se u něj nemoc zcela nezastavila, zpomalení ALS bylo patrné.“ Názorná ukázka toho, že dnešní ČT nemíní odrážet skutečný život a události, ale vytváří jakousi realitu podle předem dohodnutého vzorce, sloužící čímsi zájmům, a využívá k tomu ubohé pacienty. To vše za prostředky koncesionářů, tedy nás všech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník