Podle Zdeňka Ondráčka bylo jen otázkou času, než se něco podobného stane v České republice. „Upozorňoval jsem na to minimálně poslední tři roky při příležitostech, kdy to bylo možné. Byla to jen otázka času a útoků bude přibývat. Západní Evropa je zaplevelena těmito lidmi a mají volný pohyb. Díky otevřenému Schengenskému prostoru se mohou pohybovat i po území České republiky a oni budou vyhledávat příležitost jezdit do České republiky,“ řekl redakci.
Útočník z Afghánistánu totiž získal azyl v Německu a kvůli statusu uprchlíka se tak může pohybovat po Evropské unii. „Nelze to udělat jinak, než zabezpečit ochranu státních hranic, na což samozřejmě Česká republika nechce přistoupit. A i kdyby byla ochotna a taková vláda se našla, která řekne, že z nouze zavede ostrahu státních hranic – ostrahu, což je něco jiného než kontroly na vybraných přechodech – neměla by ji ani jak provést, protože na to nejsou ani lidské, ale ani technické prostředky. Takže těch útoků bude přibývat, protože celá západní Evropa je zaplevelena těmito lidmi a Merkelová (Angela, bývalá německá kancléřka, pozn. red.) a všichni nezodpovědní, nebo chcete-li v uvozovkách zodpovědní, si je tam natáhli, dali jim pasy a teď budou rádi, když odjedou někam jinam. Už jen fakt, že uprchlická zařízení postavili v blízkosti našich hranic, jim to umožňuje,“ uvedl Zdeněk Ondráček.
Podle něj je otázkou, jak se k celé věci budou stavět orgány činné v trestním řízení, tedy policisté, zástupci a soudci. „Jestli to bude jako v Německu, že to jsou chudáci, kteří jsou negramotní, vyšinutí a mají sníženou příčetnost… Takže dáme jim tam nepříčetnost, tedy že nevěděl, co koná a jakou sazbu dostane? Ale když to bude fungovat stejně, jako kdyby takový útok udělal občan České republiky nebo civilizovaný zahraniční návštěvník, tak je otázka, kolik lidí bude v kriminálech a jak to bude fungovat ve vězeních, kde existuje vlastní vnitřní prostředí a podhoubí,“ sdělil. Počítá s tím, že proběhne psychologické vyšetření útočníka a obává se, aby nevznikl tlak na snížení jeho příčetnosti a rozpoznání daného jednání. „Co konal, je v jeho kultuře normální a běžné, akorát to mohl provádět na území svého státu, ale přišel do civilizované Evropy. To, že mu to Němci zapomněli říci, že si nemůže vzít ženu s nožem v ruce a vzít si ji nedobrovolně, je chybou společnosti. A je chybou společnosti, že si sem ty lidi vůbec přitáhla.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová