Je to zlé. Jana Bobošíková nachází zásadní záležitosti týkající se návštěvy Hermana u Sudeťáků

17.05.2016 6:31 | Zprávy

ROZHOVOR „Všichni sledujeme se znepokojením obtížně zvladatelnou situaci s imigrací, onu politiku vítání, které jsme byli svědky v minulém roce. Naše svoboda byla vykoupena statisíci lidských životů. Ať už vojáků sovětských či amerických, ale i životy ve vypálených obcích a našich vojáků. Tito lidé opravdu neumírali proto, aby 70 let po válce do země, kterou za cenu svých životů osvobodili, někdo přišel a říkal – ve vaší zemi z mého rozkazu bude žít ten a ten člověk a vy do toho nemáte co mluvit,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz novinářka a politička Jana Bobošíková, která také komentuje návštěvu a projev ministra kultury Daniela Hermana na Sudetoněmeckých dnech v Norimberku.

Je to zlé. Jana Bobošíková nachází zásadní záležitosti týkající se návštěvy Hermana u Sudeťáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková

Daniel Herman (KDU-ČSL) jako první český ministr vystoupil v neděli na sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku. Svůj projev v němčině začal slovy „drazí krajané“ a během řeči též vyjádřil lítost nad násilnostmi na sudetských Němcích ze strany Čechů během odsunu. Jak se na jeho návštěvu díváte?
 
 
Ministr kultury Herman nejel na sudetoněmecký sjezd sám o sobě. Byl tam vyslán českou vládou. Jsem tím znepokojená, protože si myslím, že takovýto krok na vládní úrovni je naprosto nadbytečný. V roce 1997 byla podepsána česko-německá deklarace, která reflektuje složitý vývoj vztahů mezi oběma zeměmi i druhou světovou válku. Je v ní i zmíněna omluva za zvěrstva, která se děla při odsunu. Stýkat se nyní na vládní úrovni s krajanským sdružením, které si dlouhodobě činilo majetkové a územní nároky na Českou republiku, směšovalo či dávalo rovnítko mezi celosvětová zvěrstva nacistů a excesy, které se děly při odsunu, považuji za hrubou politickou chybu. Velmi mě zajímá, proč to vláda dělá, co tím sleduje. Protože vztahy na mezivládní úrovni byly narovnány a vyčištěny českoněmeckou deklarací. Tomuto kroku nerozumím a očekávala bych od české vlády určitá vysvětlení. A ještě poznámku k tomu oslovení. Nebyli to drazí krajané, ale milí krajané. Mělo by se opravdu zdůrazňovat, že tito takzvaně milí krajané tvoří organizaci, u jejíhož zrodu stáli nacisté, jež na svých webových stránkách měla po mnoho let okleštěnou Českou republiku tak, jak by si ji ona představovala. Je to organizace, která usilovala o mohutné zásahy do našeho právního řádu, mám na mysli návrhy na zrušení dekretů prezidenta Beneše. V neposlední řadě šlo také o organizaci, jejíž představitelé torpédovali řadu úsilí České republiky v rámci Evropské unie a kteří byli dokonce proti našemu přijetí. Nevidím tam žádný styčný bod se současnou vůlí lidí, proč by se vláda měla s takovou organizací vůbec bavit.
 
Ministr Herman hovořil také o tom, že identitu Čech, Moravy a Slezska po staletí utvářeli kromě Čechů také Němci, Židé, Romové a Poláci a tragické události tyto svazky narušily nebo definitivně zničily. Do jaké doby z historického hlediska platí tvrzení, že jsme s uvedenými národnostmi tvořili společně českou identitu?
 
Myslím, že toto tvrzení je pravdivé. Zároveň by ale mělo být řečeno, že to byl jen a jen německý nacismus, který toto soužití přerval a zalil potoky krve. Je třeba neustále říkat, kde se vzala příčina toho, že toto sousedství či určité mnohasetleté promíchání bylo takto šíleně narušeno, poznamenáno a rozděleno. Je nutné říci, že zdrojem tohoto narušení byl německý nacismus. Poválečné dohody, které jasně řekly, kdo má být odsunut a proč, jsou pouze důsledkem toho, co rozpoutal Hitler. Bohužel česká vláda tím, že vyslala ministra Hermana na sjezd Sudetoněmeckého landsmanšaftu – kde si jeho předák Posselt pochvaloval, že česká vláda přiznala kolektivní vinu – tímto jednoznačně pošlapává Postupimskou dohodu, která ve svém dvanáctém článku jasně říká, že z území Polska, Československa a Maďarska mají býti odsunuti Němci. A to je velmi nebezpečné. Opravdu vítám každé smíření, které je v lidských srdcích a je míněno upřímně. Ale nevítám gesta, která sahají na mezinárodní dohody a která jsou v tuto chvíli naprosto zbytečná. Znám mnoho lidí, kteří byli ve svých srdcích schopni i po hrůzách druhé světové války ve svých individuálních životech odpustit a budovat s našimi sousedy dobré vztahy. Myslím, že to, co udělala česká vláda prostřednictvím ministra Hermana, právě tyto lidi poškozuje a k dobrým vztahům nepřispívá. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Statisíce lidí navíc.“ Jaroslav Šulc tuší, co se lidem o Ukrajincích v ČR už neříká

16:12 „Statisíce lidí navíc.“ Jaroslav Šulc tuší, co se lidem o Ukrajincích v ČR už neříká

Na tom, jestli prezident Petr Pavel podepsal, nebo nepodepsal státní rozpočet, věcně vůbec nezáleží.…