Jiří Čunek se ohlíží za 90. léty minulého století: Stalo se hodně chyb. Zrušilo se státní plánování, zavedla se privatizace. Kdyby...

02.03.2019 11:35 | Zprávy

ROZHOVOR „Evropa potřebuje hodně reforem, protože vymírá,“ řekl senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) s tím, že právě vymírání považuje za prioritu, kterou by se Evropská unie měla zabývat. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz komentoval také pozvání českého premiéra do Bílého domu, což považuje za úspěch. Podle něj to znamená, že Spojené státy s Českou republikou počítají a chtějí s ní mít dobré obchodní vztahy.

Jiří Čunek se ohlíží za 90. léty minulého století: Stalo se hodně chyb. Zrušilo se státní plánování, zavedla se privatizace. Kdyby...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Andrej Babiš byl pozván do Bílého domu ve Spojených státech. V té souvislosti se samozřejmě diskutuje o tom, že Miloš Zeman zatím pozván nebyl. Vzkazuje tím americká diplomacie něco? A co lze od schůzky Babiše v Americe očekávat?

Bývá to tak, že Spojené státy a velké země jsou většinou žádaným cílem prezidentů a premiérů. Samozřejmě jde o velmoc, i co se týká obchodu, takže si myslím, že je to přirozené. Každý státník se chce – premiér a prezident – dostat do Bílého domu, a to, že se to Andreji Babišovi podařilo, je jen dobře.

Co lze tedy od schůzky očekávat?

Taková schůzka je spíše signálem, že když chtějí někoho v Bílém domě přijmout, pokud nejde o mimořádný válečný stav, je to premiér země, se kterou se Amerika chce stýkat a s níž chce mít dobré obchodní vztahy, takže jde o dobrý signál především pro trhy.

Miliardář a filantrop George Soros si postěžoval, že Evropská unie se hroutí jako SSSR v roce 1991 a že „politbyro“ jen vydává zbytečné příkazy. Nakolik s jeho prohlášením souhlasíte? A nakolik je špatný stav Evropské unie vinou právě podobných lidí?

Určitě takhle vlivní lidé nikdy nejsou bez viny anebo bez zásluhy, protože tak ohromné miliardy, které točí – a to i v Evropě – vedou samozřejmě k větší odpovědnosti, než u normálního občana či Maďara. Určitě za stav Evropy má nějakou zodpovědnost. Faktem je, že si úplně nemyslím, že se Evropa hroutí. Je pravdou, že hodně reforem potřebuje, protože Evropa vymírá a tím, že vymírá, se chová patologicky. Evropa si musí tuto věc uvědomit a udělat všechno pro to, aby nevymírala, to je její priorita. Ne neustálý ekonomický růst a tak dále. Co se týká byrokracie a těchto záležitostí, musíme pracovat na tom, aby této zátěže bylo co nejméně.

Co o stavu Evropské unie tedy vypovídá smluvní spojení zemí Německa a Francie, které se dohodly bez vědomí ostatních zemí?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…