V letošním roce oproti loňskému zdražily podle aktuálních dat Českého statistického úřadu potraviny téměř o desetinu. Obchodníci prý sázejí na to, že to Češi ustojí, když se teď ekonomice daří a platy rostou. Jenže většina Čechů si to vůbec nemyslí, naopak vidí, že v takovém sousedním Německu či Rakousku jsou na tom s platy daleko lépe než my.
Česká republika je totiž podle žebříčku průměrných platů v EU daleko za ostatními státy. V roce 2015 byla dokonce až na 17. místě. Třeba v takovém Dánsku byla předloni průměrná mzda přepočítaná na koruny 121 278 Kč, v Lucembursku 121 065 Kč a v Německu 103 354 Kč. V té době si „průměrný“ Čech vydělal 25 500 Kč.
Čím je způsobeno, že klopýtáme za Evropany v životní úrovni? Je dnešní situace vyústěním polistopadového vývoje, kdy jsme na tom nebyli technologicky dobře a pak jsme přijali takovou tu „čínskou“ roli prosadit se s nekvalitním, ale laciným zbožím? Tak na tuto kartu by si vsadili dva velmi populární čeští herci. Mají totiž naprosto jasno v tom, kdo může za to, že Češi stále nemohou dohnat ostatní státy EU.
„Když jsme žili čtyřicet let v komunismu, tak je logické, že se nemůžeme srovnávat se zeměmi západní Evropy. Podle mne to bude ještě trvat, než platy budou vyrovnané,“ uvedl k tomu v anketě ParlamentníchListů.cz herec Jiří Lábus. Podle něj je problém v tom, že mnozí lidé – a mezi nimi i dnešní politici – měli v listopadu 1989 velká očekávání.
„Já moc očekávání neměl. Ale rozhodně se u nás životní úroveň zlepšila, než zhoršila, to je samozřejmé. Ale ještě je co dohánět,“ dodal.
„Platy v Česku mají lidé opravdu malé a je otázka, zda je z čeho přidávat. To je ale podle mne důsledek toho, že jsme byli zanedbaní před rokem 1989. Otázka ale je, co udělat pro to, aby čeští zaměstnanci měli vyšší platy. Když já budu jako zaměstnavatel někoho zaměstnávat a budu sotva vyžívat na náklady, tak mu přece nemůžu přidat,“ tvrdí k témuž herec Václav Vydra. Ani on si ale nemyslí, že by situaci vyřešily čtyři daňové sazby, které teď navrhuje ČSSD v rámci progresivního zdanění.
„Když vezmu peníze těm, kdo vydělávají víc, pak nemohou zase oni platit své zaměstnance. Je to začarovaný kruh. Jestliže udělám bohaté víc chudými, tak se budou o to víc snažit si peníze zaopatřit jinde. A kde jinde než na zaměstnancích?“ dodal.
ČSSD totiž přišla s návrhy na zavedení čtyř daňových sazeb u příjmu zaměstnanců, a to od 12 do 32 procent. Nyní v Česku platí jenom jedna sazba, a to 15 procent. Podobně to je u firem, kde je 19procentní sazba daně z příjmu, ale sociální demokracie by chtěla mít nově tři – 14, 19 a 24 procent.
„Musíme odstranit deformace v našem daňovém systému. Tak, jak ho máme dnes, byl vylobbován bohatými a velkými. Co se dnes odehrává v rámci zdaňování, tak je zejména na úkor lidí s průměrnými příjmy,“ uvedl k tomu premiér Bohuslav Sobotka.
ČSSD tak navrhuje u fyzických osob s hrubým příjmem do 30 tisíc korun měsíčně daňovou sazbu 12 procent počítanou ze superhrubé mzdy. Pro hrubou mzdu 30 tisíc až 40 tisíc korun navrhuje ČSSD sazbu 15 procent, pro mzdu od 40 tisíc do 50 tisíc pak 25 procent a nad 50 tisíc daň 32 procent. Daňové slevy, bonusy a odečitatelné položky hodlá ČSSD zachovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová