Jsme blízko barbarství. Bourají sochy těch, co rušili otroctví. Mládež není zvyklá slyšet jiné názory, říká Matyáš Zrno

29.06.2020 13:00 | Zprávy

ROZHOVOR Co vedlo k bezprecedentním nepokojům ve Spojených státech a kam povede vlna strhávání soch po světě? Pro ParlamentníListy.cz nejen na to odpovídá konzervativní publicista a novinář Matyáš Zrno z Občanského institutu. Aktivisté podle něho neznají historii a boří sochy i těm, kteří bojovali proti otroctví. Média prý navíc přebírá skupina mladých, kteří likvidují svobodou diskusi.

Jsme blízko barbarství. Bourají sochy těch, co rušili otroctví. Mládež není zvyklá slyšet jiné názory, říká Matyáš Zrno
Foto: Twitter M. Zrna
Popisek: Matyáš Zrno, konzervativní publicista a novinář

Spojené státy už několik týdnů čelí bezprecedentní situaci. Poté, co během zatčení zahynul černošský občan George Floyd, rozhořely se po zemi demonstrace, mnohdy přešlé až k rabování, násilí, tlak na bílou část společnosti atd. Čekal jste na počátku, co všechno může vyvolat jeden patrně zpackaný policejní zákrok? Čím si to vysvětlit?

Kam až to povede jsem opravdu nečekal. Evidentně to ale v části veřejnosti muselo „bublat“ už delší dobu, jinak by jeden incident nevyvolal bouři, jejíž následky zatím nejsme i po několika týdnech schopni dohlédnout. V případě černých obyvatel z ghett šlo o frustraci ze své životní situace, kdy je zkrátka všechno špatně – žijete v místech, kde není práce, jsou tu špatné školy, vládne zločinnost a drogy a chybí kvalitní infrastruktura. Ponechme stranou, proč tomu tak je, ale důvod k frustraci tady je. A ta často přerůstá v hořkost, zlobu až nenávist vůči společnosti. Na demonstracích a při nepokojích jsme ale viděli i řadu mladých lidí ze středních a vyšších vrstev, kteří jsou už zjevně motivování ryze ideologicky. Tady sklízí Amerika plody desetiletí levicového pochodu institucemi – pokud se učíte, že Amerika je symbol útlaku a rasismu, pokud se učíte nesmyslnou teorii dědičné viny za kolonialismus a otroctví, pokud nenávidíte kapitalismus, tak celkem logicky skončíte v ulicích s dlažební kostkou. A když vás seberou policajti, rodiče za vás zaplatí kauci…

Docházelo dokonce k tlaku na to, že policie by neměla mít zbraně. V Seattlu vznikla „autonomní zóna“, která byla zcela bez kontroly a teď se ukázalo, k jakému násilí, zločinům a znásilňování tam docházelo. Jak se tohle může v 21. století stát?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…