Jsme buď zatvrzelí potížisté, nebo levné děvy. Lidé jsou zmatení a naštvaní. Europoslankyně Konečná promlouvá

13.10.2016 20:28 | Zprávy

ROZHOVOR Europoslankyně KSČM Kateřina Konečná si myslí, že globální oteplování, migraci, sociální dumping nevyřeší jedna země, ale mohou se vyřešit pouze v úzké spolupráci rovnocenných partnerů. V globalizovaném světě je podle ní samo slovo suverenita velmi diskutabilní a může paradoxně znamenat i větší zranitelnost. „V tuto chvíli v České republice chybí dlouhodobá koncepce zahraniční politiky. Jsme buď zatvrzelí potížisté, či levné děvy,“ říká.

Jsme buď zatvrzelí potížisté, nebo levné děvy. Lidé jsou zmatení a naštvaní. Europoslankyně Konečná promlouvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

Rakouský kardinál Christoph Schönborn pronesl varování při příležitosti křesťanského svátku Jména Panny Marie, který je připomínkou a vděkem za vítězství nad Turky v bitvě o Vídeň před 333 lety. Podle informací z vídeňské arcidiecéze kardinál řekl: „Dojde k islámskému dobytí Evropy? Mnoho muslimů po tom touží a tvrdí, že s Evropou je konec.“ Kardinál Schönborn požádal Boha o smilování nad Evropou a jejími obyvateli, kteří podle něj jsou „v nebezpečí zániku křesťanského dědictví“. Souhlasíte s ním? Je „saracén“ opět hrozbou?

Jako europoslankyně z nejvíce ateistického státu Evropy nemám moc pochopení pro fanatické vyjadřování náboženských představitelů a je mi v celku jedno, z jaké církve pocházejí. Kardinál Schönborn se prostě jen podílí na šíření paniky v naději, že získá více oveček do svého stáda. Já řeším to, že sem přicházejí lidé, kteří mají často mylné představy o životě v EU, a vůbec samotný fakt, že musejí kvůli ohrožení na životě či špatné ekonomické situaci svoji zemi opustit. Páni kardinálové řeší to, že Evropané čím dál více opovrhují náboženstvím, a chtějí to změnit.

Co říkáte výsledkům posledních zemských voleb v Německu a tomu, jak se k nim staví Angela Merkelová?

Pokud by kancléřka Merkelová přiznala chybu, musela by z ní vyvodit zodpovědnost, a to se jí příliš nechce. Nehodlám paní kancléřce nijak radit, jelikož jsem již zcela alergická na to, jak dává za uši ona nám, ale domnívám se, že by z její strany bylo zapotřebí rozhodně významně větší sebereflexe.

Někteří evropští politici začínají brát částečně zpátečku a tu více a tu méně začínají vystupovat proti migraci.Také hovoří o tom, že je třeba otevřeněji komunikovat s občany a brát na ně více zřetel. Viz například poslední neformální summit EU v Bratislavě. Co je k tomu vede? To zázračně prozřeli, nebo se bojí lidí?

Vzestup pravicově-populistických stran je děsí dostatečně. Vědí, že teď musejí postupovat velmi opatrně, pokud nechtějí vidět u moci Marine Le Penovou a jí podobné. Cítí ve vzduchu změnu a jako každé správné korouhvičky se točí hezky po směru větru.

A změní se podle vás něco v migrační politice EU i v jiných oblastech? Je vůbec EU schopná nějaké sebereflexe a zásadní změny k lepšímu? Lidé důvěřují EU stále méně, přesto Brusel a Berlín volají po větší centralizaci a vytvoření evropské armády... A směrnice, nařízení, předpisy, kvóty, výhrůžky pokutami za nepřijetí uprchlíků chrlí dál…

Chápu, že jde o zjevnou nelogičnost, ale to je dáno tím, že jednotlivá oddělení v rámci komise pomalu nevědí, co dělají ta druhá, a tak dochází často k tomu, že co jedno vyjedná, to druhé pohřbí. Představitelé EU teď testují vodu a zjišťují podporu na jednotlivé programy. Nových nápadů je vždy spousta, ale víme, že jen minimum se bude reálně aplikovat. Ovšem sama jsem po výsledku britského referenda radila spíše ostražitost a vzít si čas na sebereflexi. Představitelům EU stále nedochází, že lidé jsou už z veškeré legislativy zmatení a naštvaní. Teď by měl přijít čas na debatu s občany o tom, co jim EU reálně přináší či by přinášet měla, a ne chrlení dalších integračních nápadů.

A myslíte si, že evropským elitám lidi zatím jen verbální změnu postoje uvěří? Může se vůbec současná částečně zdiskreditovaná „elita“ typu Junckera, Schultze, Merkelové, Hollanda a dalších zachránit? Nenehradí je spíš „populisté“ typu Le Penové, Hofera...? Nebo někdo jiný?

Před pár lety jsem doufala, že onu zdiskreditovanou elitu nahradí lidé typu Tsipras, Varufakis, Corbyn, Inglesias, a stále v tom doufám. Pouze skutečně levicové strany mohou přinést alternativu k současnému stavu, protože nejsou součástmi establishmentu. Farage sice, když podpořil Trumpa, vyhlašoval válku vládnoucím kruhům, ale sám je jedním z nich. Z politiky sice „odešel“, ale plat europoslance stejně jako post předsedy frakce v Evropském parlamentu si nechal. Hájí myšlenku minimálního státu, aby nemusel platit daně, a má tu drzost předstírat, že mu jde o obyčejné lidi, jak jim sám říká. Ten pán jen rétoricky využívá naštvanosti lidí na byrokracii EU, ale o skutečnou změnu EU, aby sloužila lidem, mu nejde.

Hovoří se o možném rozpadu EU. Myslíte si, že k němu dojde? A bylo by to dobře, nebo špatně?

Myslím, že k němu nedojde. Náklady rozpadu EU by byly příliš vysoké. Omezily by se obchod, možnost dovolání se našich lidských práv, mezinárodní spolupráce a podobně. Musíme si uvědomit, že řešíme globální problémy. Globální oteplování, migraci, sociální dumping nevyřeší jedna země, ale mohou se vyřešit pouze v úzké spolupráci rovnocenných partnerů. Ano, Evropa se musí změnit. Musí se dokonce hodně změnit, tak aby začala skutečně sloužit občanům, a nikoliv korporacím, ale jsem přesvědčena, že to jde.

Často navíc slyším argument, že Česká republika je vlastně jen kolonií Německa, a kdybychom byli mimo EU, byli bychom svobodnější. To je samozřejmě neuvěřitelná hloupost. Pokud vystoupíme z EU, tak s tím, jak jsme vázáni na obchod s Německem, a nebudeme chráněni evropským právem a zeměmi Visegrádské čtyřky, bude teprve znamenat naprosté podřízení německé straně, na které budeme zcela ekonomicky závislí.

A nebylo by lépe postavit spolupráci evropských národů na nových základech bez nynějších zdiskreditovaných evropských a bruselských politiků a úředníků typu Junckera či Schultze a bez těch desítek tisíc stran unijního práva a předpisů a těžkopádné zabetonované mašinerie?

To by sice bylo, ale to je nereálné. Dávám přednost reformě. Pokud by se rozbourala i kostra evropské spolupráce, bylo by velmi bolestné a složité domluvit se na čemkoliv. Máme společný trh a v rámci toho musíme mít společná pravidla. Unijní právo navíc řeší i práva sociální a práva lidská. Nesmíme zjednodušovat a házet celou evropskou legislativu do jednoho pytle. V každé zemi na světě najdeme vedle zákonů moudrých i legislativu hloupou a zbytečnou. Považuji za důležité, aby se změnil způsob tvorby evropské legislativy a dočkali jsme se také dlouho slibovaného rušení a zjednodušení evropských směrnic a nařízení. Pan Juncker moji důvěru nikdy neměl, ale co je moc, to je moc. Je přesně tím, koho Evropa nyní nepotřebuje. Nemá novátorské myšlenky, není sociální, není schopen přitáhnout k myšlence sjednocené Evropy nikoho jiného než podnikatelské kruhy, a to jenom proto, že jim jde zcela na ruku. 

A co Visegrád plus jako alternativa? Mohly by se přidat část Balkánu, Pobaltí... V minulosti sehrávalo v prostoru mezi Ruskem a Německem určitou stabilizující a bezpečnostní roli po určitou dobu habsburské soustátí. Není tedy alternativou vytvořit zde nějakou alianci suverénních států a zónu volného obchodu?

To samozřejmě stojí za úvahu, ale nevím, kolik šancí bych jí dala na reálný úspěch. Musíme si uvědomit, že v globalizovaném světě je samo slovo suverenita velmi diskutabilní a může paradoxně znamenat i větší zranitelnost. Je například mnoho nadnárodních korporací, které mají větší zisky než Česká republika HDP.

Když jsme vstupovali do EU, zaznívalo, že budeme pod dohledem „vyspělejších“ zemí. Někteří skalní zastánci EU říkají, že si v ČR neumíme a nemáme vládnout sami, ale potřebujeme, aby nám vládly „moudrý“ Brusel či Berlín, kde je politická kultura na vyšší úrovni, je tam menší korupce, jsou tam kvalitnější zákony…

To považuji samozřejmě za opačný extrém. Do EU jsme měli jít proto, abychom byli schopni lépe a účinněji prezentovat naše návrhy na chod Evropy a potažmo světa. Fakt, že žádná česká vláda toho nebyla schopna, považuji za selhání minulých vlád. Pokud přijdete do Evropy jako otloukánci a podržtažky, pak přesně takovou roli budete hrát.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…