Jurečka pro PL: Budeme dělat sociální, ne socialistickou politiku. Ne jako Maláčová

18.11.2021 11:45 | Rozhovor

„Nemůžeme v sociální oblasti působit stejně jako Jana Maláčová, která se snažila před volbami uplácet voliče. My jsme nyní v jiném postavení za současné nepříznivé ekonomické situace, nebudeme dělat politiku socialistickou, ale politiku citlivou a sociální,“ uvedl k působení křesťanských demokratů na Ministerstvu práce a sociálních věcí Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL, a jeden z „favoritů“ na post ministra v tomto resortu.

Jurečka pro PL: Budeme dělat sociální, ne socialistickou politiku. Ne jako Maláčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Pane předsedo, co je důvodem toho, že se s vámi, odborníkem i zkušeným praktikem v oboru zemědělství, nyní uvažuje na post ministra práce a sociálních věcí (MPSV)? Jedná se jen o předběžnou úvahu a zmíněný post bude nakonec přece jen zastávat někdo jiný z křesťanských demokratů? Ve vší úctě, první ohlasy na sociálních sítích, že bude tomuto resortu šéfovat předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, byly dost negativní. Lidé mají ještě v dobré paměti, jak působil na MPSV v Nečasově vládě dost neoblíbený Jaromír Drábek ze stejné politické strany. Obsazení tohoto postu křesťanskými demokraty má přece jen ve veřejnosti větší podporu... 

Já vám nepotvrdím ani nevyvrátím nic, co se týká personálií ohledně obsazení postů ve vládě. Nejprve musí být Petr Fiala jmenován premiérem a ten se pak domluví s panem prezidentem. Následně jména nových ministrů sdělíme veřejnosti. Omlouvám se, ale tak to prezentuji všem médiím, která se mne na to ptají. Mohu ale potvrdit, že tento post určitě obsadí KDU-ČSL. My jsme o Ministerstvo práce a sociálních věcí měli vždy zájem a vyplývá to i z podepsané koaliční smlouvy. Víme o všech problémech, které na MPSV existují. Chceme se zaměřit na podporu rodiny, dále pak například na úpravu vyplácení sociálních dávek, na určitou změnu v zákoníku práce atd. Takže tento resort budou určitě řídit křesťanští demokraté.

Po internetu se už šíří různé „zaručené zvěsti“ o tom, že Zbyněk Stanjura, co by ministr financí, bude chtít zavést platby nemocenského pojištění i pro seniory, a to přímo srážkou z jejich penzí. I když tato zpráva zní hodně neuvěřitelně, myslíte si, že MPSV dozná zásadních změn ve svém řízení oproti tomu, jak toto ministerstvo vedla Jana Maláčová? A pokud ano, které zásadní změny by to měly být z vašeho pohledu. 

My něco takového určitě nemáme v programu. To jsou spíše zavádějící informace, které mají vyvolat strach z naší nové vlády. Nic podobného není ani v programovém prohlášení našich koalic a je nám všem jasné, že musíme zachovat sociální politiku a solidaritu vůči lidem, kteří si sami pomoci nemohou. V tomto směru budeme chtít vytvořit přehlednější a transparentnější soubor opatření. Na druhou stranu je pravdou, že sociální politiku nemůžeme dělat stejnou cestou jako Jana Maláčová, která se snažila před volbami uplácet voliče. My jsme nyní v jiném postavení a za současné, nepříznivé ekonomické situace se budeme muset chovat poněkud jinak. Nebudeme dělat politiku socialistickou, ale politiku citlivou a sociální.

Velkým problémem stále zůstává v ČR výstavba bytů pro mladé rodiny. Ani vláda Andreje Babiše s tím nedokázala nic zásadního udělat, i když větší část svého fungování působila za celoevropské ekonomické konjunktury. Myslíte si, že vaše vláda dovede s tímto problémem pohnout, když přebírá moc za dost nepříznivých podmínek po kovidové pandemii a s velkým státním dluhem? Situaci také nyní dost zkomplikovala ČNB svým zvýšením úrokových sazeb.

Já věřím, že naše vláda s tím dokáže pohnout. V našem programu k tomu máme připraveno několik opatření. Například chceme podpořit výstavbu obecních i družstevních bytů, kdy se bude stát částečně podílet na úhradě nákladů. V rámci některých operačních programů máme v úmyslu začít více stavět sociální byty a nechat mladým rodinám snížit DPH při výstavbě bydlení na hypotéku. Je nám jasné, že tento problém úplně neodstraníme za ty 4 roky, co budeme vládnout, nicméně chceme udělat bydlení určitě dostupnější, než tomu bylo doposud.

No, a k těm zvýšeným úrokovým sazbám – v roce 2005, kdy jsme si s manželkou pořizovali bydlení, tak byl úrok celkem běžně ve výši 4,5 až 5 procent. Tedy ke zvýšení teď určitě došlo, ale není to zas nic nového a i dříve se museli lidé s podobnými problémy potýkat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blbá nálada v Česku? Čísla ukazují ještě horší věci. Znovu objevit skutečné hodnoty, radí psycholožka

13:15 Blbá nálada v Česku? Čísla ukazují ještě horší věci. Znovu objevit skutečné hodnoty, radí psycholožka

„Trendy falešného pozitivního myšlení nám jsou vnucovány. Nárůst depresí u naší populace nám však uk…