Kandidát do senátu Kos: Současní politici v Česku nemají chuť bojovat s korupcí

12.07.2016 11:09 | Zprávy

Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11) vyvrací nejen obvinění za téměř šedesátimilionový schodek MČ Prahy 11 a vyjádřil se i ke svému odvolání z funkce 1. místostarosty pro finance. „Věřím, že si z jednání ANO a TOP 09 vezmou voliči ponaučení pro senátní a komunální volby.“ Dlouze jsme si povídali zejména o jeho prioritách pro současné senátní volby. Ve volebním obvodě Praha 11 totiž kandiduje za koalici Hnutí pro Prahu 11, Pirátů, SZ a KDU-ČSL. Jaký je společný cíl koalice? Zamyslel se i nad tím, proč se u nás vleče prošetřování korupčních kauz a proč k nim vůbec dochází. Jaké opatření v boji s korupcí postrádáme?

Kandidát do senátu Kos: Současní politici v Česku nemají chuť bojovat s korupcí
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Senátor ve volebním obvodě č. 19 - Praha 11 Ing. Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11)

Razantně odmítáte obvinění, že jste zodpovědný za rekordní schodek 58 milionů městské části Praha 11. Neuvažoval jste se bránit například i soudní cestou a své jméno očistit? Neobáváte se, že vás kauza ve volbách poškodí?

Úvodem bych chtěl vysvětlit, že schodek 58 mil. Kč není nic víc než rozdíl mezi příjmy a výdaji MČ Praha 11 v r. 2015, který je ale kryt z nevyčerpaných prostředků r. 2014, takže ve výsledku samozřejmě městská část žádnou finanční újmu neutrpěla. Naopak na běžných výdajích ušetřila 53 mil. Kč, dílem i mou zásluhou. Tento převod, tzv. financování, je běžnou operací rozpočtu, zejména pokud probíhá investiční činnost. Jen pro ilustraci, v r. 2014 vykázala MČ Praha 11 schodek ve výši 573 mil. Kč, který byl kryt stejným způsobem. Zprávy o špatném hospodaření, krachu MČ Praha 11 jsou proto jen dehonestační výkřiky mých odpůrců. Pokud bych se měl bránit soudní cestou vůči všem lživým nařčením a nepravdivým sdělením, nedělal bych s týmem právníků nic jiného, než podával žaloby. Reaguji na ně proto zatím vysvětlováním a fakty. Jak jsem se ale při rozhovorech s občany mnohokrát v poslední době přesvědčil, to množství negativních informací o mé osobě, z úst nebo per mých odpůrců, je silně kontraproduktivní a naopak mi pomáhá. Tím však nechci říci, že co se týče soudní cesty, mám ruce v klíně.

Proč jste byl v březnu letošního roku na radnici odvolán z funkce 1. místostarosty pro finance?

Tuto otázku jsem těm, kteří mě odvolali, pokládal často. Ani od nich jsem ale nedostal jasnou odpověď. Argumentů bylo sice mnoho, většina ale zástupných a vykonstruovaných. Skutečnými důvody byla podle mého názoru moje snaha o hospodárnost, vypovídání smluv z minulosti a nesouhlas se zaměstnáváním zastupitelů ANO a TOP 09 v městských a. s. A jak se ukázalo o dva měsíce později, kdy byla odvolána další radní z Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), odvolání nebylo ani tak o argumentech, ale o vyřazení nejsilnějšího volebního uskupení z radnice za každou cenu. ANO a TOP 09 k němu použily hlasy opozice včetně obviněných zastupitelů s bývalým starostou Mlejnským a hlasy zastupitelů KSČM. Věřím, že pro občany je spolčení ANO a TOP 09 s relikty minulosti jasným signálem pro senátní i budoucí komunální volby.

Nyní vás Piráti v rámci společné kandidátky SZ + KDU-ČSL + PIRÁTI + HNUTÍ PRO PRAHU 11 navrhli jako kandidáta do senátu. S čím jdete do nadcházejících voleb?

Na první pohled čtyři nesourodá uskupení se shodují v mnoha oblastech. Ať už v otevřenosti a transparentnosti státní správy a samosprávy, podpoře rodiny, dostupnosti a vymahatelnosti práva nebo v ochraně přírody a krajiny. Více na www.kosdosenatu.cz.

Prozradíte nám, jak se v rámci širší koalice vybírá lídr? A víte, proč jste se jím stal zrovna vy?

Nejprve proběhla diskuse o kandidátovi v našem hnutí, kde jsem byl nominován. Následně se uskutečnila diskuse s možnými koaličními partnery. V komunálních volbách v r. 2014 nabídlo HPP11 místo na své kandidátce KDU-ČSL a Pirátům, nyní pro senátní volby jsme se na ně naopak obrátili s dotazem na možnou podporu mé kandidatuře. Stejně tak jsme se obrátili na Stranu zelených, kde HPP11 úzce spolupracovalo s Matějem Stropnickým na Metropolitním plánu. Vzhledem k tomu, že moje práce na Praze 11 byla u všech stran kladně hodnocena, přijali moji kandidaturu za svou. Následně proběhl řetěz primárních voleb a nominačních konferencí, v nichž jsem uspěl a výsledkem kterých nakonec bylo uzavření koaliční smlouvy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To bude velká legrace.“ Historik Fidler se děsí, jak se má nově učit historie

18:10 „To bude velká legrace.“ Historik Fidler se děsí, jak se má nově učit historie

„V dějepise se přestane učit chronologicky a budou preferována průřezová témata napříč časem a bez o…