Katastrofický scénář se snad neuskuteční. Poslanec, který byl na Ukrajině, hodnotí situaci

20.08.2014 19:01 | Zprávy

ROZHOVOR Sankcím šlo předejít diplomatickou cestou. O tom je přesvědčený poslanec Úsvitu a člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Milan Šarapatka, který upozorňuje na to, že ztráta ruského trhu bude bolet. Poslanec také v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že doufá v brzké ukončení konfliktu na Ukrajině. Vyjádřil se i k aktuální situaci na Krymu.

Katastrofický scénář se snad neuskuteční. Poslanec, který byl na Ukrajině, hodnotí situaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Milan Šarapatka

Jak vnímáte vývoj konfliktu na Ukrajině. Dočkáme se příměří?

Jsem přesvědčený o tom, že se příměří podaří vyjednat, ale nejsem si zcela jistý v jakém termínu. Ale situace spěje k rozuzlení. Je evidentní, že separatistické síly oslabují a tlak ukrajinské armády je enormní. Doufám, že k příměří dojde brzy, aby se zabránilo dalším civilním obětem a devastaci východoukrajinských měst a obcí.

Usuzujete tak z proběhlých jednání? Během summitu v Minsku by měl podle ruského listu Kommersant, který informace zveřejnil s odvoláním na zdroje z Kremlu, jednat ruský prezident Vladimir Putin s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Může tohle být pozitivní signál pro ukončení konfliktu?

Určitě. Jak víkendová jednání v Německu, tak ta budoucí v Minsku potvrzují, že se konečně začíná jednat na diplomatické úrovni. Několikrát jsem o tom psal, že jsou to právě diplomatická jednání, která jsou potřebná, protože vojenské řešení nepřipadá v úvahu.

Vy jste se zajímal o situaci na Krymu a oblast jste i osobně navštívil. Média teď informují hlavně o tom, že se na Krymu zvýšily ceny, zkolaboval turistický ruch a že obyvatelé prožívají zklamání. Jaký bude další vývoj?

Považuji za přirozené, že pokud se příjmy obyvatel Krymu srovnaly s příjmy obyvatel Ruské federace (tj. několikanásobně se zvýšily), logicky ani ceny nezůstaly na ukrajinské úrovni. A že změny budou bolet? To se dalo očekávat. Na druhou stranu Rusko hovoří o miliardových investicích do krymské infrastruktury a ekonomiky. Lze proto předpokládat, že se situace na Krymu bude postupně zlepšovat.

V souvislosti s vývojem událostí, jak po čase hodnotíte rozhodnutí o vzájemných sankcích mezi Evropskou unií a Ruskem?

Mám pocit, že jsme si (EU) pořádně zavařili. Byli jsme iniciátory sankcí a Rusko odpovědělo adekvátním způsobem, tedy také sankcemi. Bylo jasné, že si sankce nebude chtít nechat líbit a sankční opatření nepochybně budou bolet obě strany. Já osobně nejsem zastáncem jakýchkoli sankcí. Jsou to jen gesta. Rozuměl bych jim ještě například v oblasti obranného průmyslu, ale na hospodářské úrovni nás embargo může silně poškodit, protože vyklízíme, již podruhé v krátké době, ruský trh, na kterém si za nás velmi rychle najdou náhradu a bude nesmírně těžké se tam znovu vrátit. Ostatní země jako jsou Čína, Indie, Turecko i další už ze vzniklé situace profitují. A Rusko je zřejmě na sankce dopředu dobře připraveno, protože vyjednávalo rozvoj spolupráce se zeměmi BRICS již před jejich přijetím. Možná tedy Rusové tento vývoj situace jako reálnou možnost předvídali.

Takže si myslíte, že Evropská unie mohla ve svých stanoviscích zůstat na diplomatické úrovni?

Určitě, protože silové řešení v Evropě není v této situaci adekvátní. Některé západní země kromě toho principy sankcí od samého začátku hrubě porušují, viz například francouzské dodávky válečných lodí ruskému námořnictvu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …