Lednem přichází zdražení elektřiny pro firmy, ale i řadu domácností. Premiér to dlouho zlehčoval s tím, že půjde jen o pár procent, ale realita je úplně jinde… Lidé se stále ptají, proč k tomu zdražení dochází. Jaké faktory to ovlivnily?
Cena elektřiny jako komodity na burze klesla o nějakých 10 procent, ale to není určující pro stanovení cen pro konečného spotřebitele v České republice. Určujícím faktorem je, za kolik se prodává elektrická energie dlouhodobě. Podívejte se třeba na výsledky hospodaření třetího kvartálu ČEZ, kde jasně říkají, za kolik prodávají elektrickou energii, kterou vyrobí v roce 2024, 25 a 26. Uvidíte tam, že ceny jsou kolem 100 euro za MWh. Žádné snižování cen, jaké bylo predikováno panem premiérem, se konat nebude.
V případě druhé, regulované části, je to zcela zřetelné. Navýšení, které indikoval ERÚ, bylo lehce sníženo po mediálním tlaku, ale neřeší to vůbec nic. Jde o atentát na český průmysl a trvám na tom. Jde o částky, které pro mnoho firem budou velmi těžko zaplatitelné. Neznamená to, že firmy budou krachovat okamžitě, ale minimálně sníží svoje investice nebo je zcela zastaví. Sníží se jejich konkurenceschopnost a dramaticky poklesne marže.
To se děje proč?
Z jediného důvodu a tím jsou obnovitelné zdroje. Vyhýbám se termínu Green Deal, protože to se zelenou nemá co dělat, to je pouze takové synonymum. Děje se to kvůli budování obnovitelných zdrojů, které jsou v zásadě špinavé. Obnovitelné zdroje jako takové jsou nejenom ekonomicky těžko smysluplné a drahé, ale zároveň musí být tzv. vyzálohovány. Záloha se dělá buď uhelnými elektrárnami nebo v lepším případě plynovými elektrárnami, které ale nemáme. Poukazuji na rozhovor pana Beneše (šéfa ČEZ, pozn.red.), který říká, že ČEZ musí vybudovat dva až tři tisíce MWh v plynových elektrárnách do roku 2030, ale musí k tomu zajistit také dostatečné množství plynu. Pokud by se mělo takové množství plynového výkonu v plynových elektrárnách vystavět, jen jeden z nich bude znamenat navýšení o 20 procent spotřeby zemního plynu. To je katastrofa. My evidentně vůbec nevíme, co děláme. Levá ruka neví, co dělá pravá. Na jedné straně se snažíme ekologizovat a na straně druhé budeme chtít dovážet víc plynu. Odkud asi?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka