Kdo má pivo, neodpálí se? Směrnice EU? Blbost. Bodyguard o zbraních a terorismu

14.12.2019 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Lidé, co mají zbraň, jsou pod přísnější kontrolou, musí dbát na své chování a mít větší disciplínu. Stávající úprava držení zbraní v ČR je v pohodě, říká Michal Jonák, instruktor kurzů obranné střelby z Ústí nad Labem a bodyguard, který chránil Tomia Okamuru i Marine Le Pen. „Netvrdím, že všichni by měli střílet, ale nevidím důvod, proč lidé, kteří chtějí a splní zákonné normy by neměli,“ říká. Myšlenka, že omezení držení poloautomatických palných zbraní, jak navrhuje nové evropská směrnice, povede ke snížení počtu útoků střelnými zbraněmi, je podle něho blbost. I v případě útoku tzv. aktivního střelce je zastavení útočníka snazší, pokud jsou i sami napadení ozbrojeni, dodává.

Kdo má pivo, neodpálí se? Směrnice EU? Blbost. Bodyguard o zbraních a terorismu
Foto: Archív Michala Jonáka
Popisek: Instruktor obranné střelby Michal Jonák

Jste instruktorem tzv. „obranné střelby“. Co si pod tím laik může představit? Jak může být střelba potenciálně smrtící palnou zbraní „obranná“?

Dobrý den, jedná se o použití zbraně k obraně života a nebo zdraví. V těchto případech vstupuje do hry více faktorů a situace je mnohem náročnější,vypjatější a používají se trošku jiné postupy než při jiném použití zbraně. Roli hraje psychický stav, kondice, zkušenost, tréning, odhad situace, příprava, taktika, prostě celý soubor schopností. To je jako trénovat francouzáky sám před zrcadlem, a pak s kámošem po tréningu a nebo na ostro s holkou. Je to prostě trochu jiný (ale jen trochu).

Právně je obrana svého zdraví a života v ČR poněkud problematická. Přiměřenost užití zbraně se musí prokazovat u soudu a pravidla jsou celkem přísná. Dovedl byste zjednodušeně říct, v jakém případě ohrožení obecně, je užití zbraně k vlastní obraně z právního pohledu vlastně v pořádku? Musí na vás vystartovat někdo s nožem, musí vám ho dát na krk, musíte se jím nechat nejdřív píchnout?

Mě to přijde jasně napsané v zákoně, pokud útok na zájem chráněný trestním zákonem (život zdraví, majetek..) přímo hrozí a nebo trvá mohou se lidé bránit. Obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená útoku. A záleží vždy na situaci a spoustě dalších okolností, jak se to asi bude posuzovat.

Proč by vlastně lidé žijící v současném Česku měli umět střílet?

Tak já netvrdím, že všichni by měli střílet a podobně, ale nevidím důvod, proč lidé, kteří chtějí a splní zákonné normy, tak by neměli. Je to každého věc. Naopak mi přijde, že lidé co mají zbraň jsou pod přísnější kontrolou, musí dbát na své chování a mít větší disciplínu. 

Setkáváte se u svých žáků se strachem, respektem ze střelné zbraně? Čeho se nejvíce bojí?

Občas ano. Jde o to, že pokud člověk dělá něco nového s předmětem který je schopný zabít (např. auto) tak je respekt na místě. A respekt ke zbraním mají i zkušení střelci a jedná se pak i o znak profesionality. Opravdu bych to přirovnal k řízení motorového vozidla. Každý si asi pamatujeme jaké to bylo, když jsme to zkoušeli poprvé. U těch zbraní se lidé třeba bojí že je to bouchne, že se netrefí a budou za trouby a tak. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …