Boj České národní banky s inflací je podle kritiků neúčinný. Ale podle prognózy, kterou sestavuje agentura Bloomberg na základě střední hodnoty odhadů mezinárodních finančních institucí, by letos měla celoročně inflace na Slovensku vykázat hodnotu 11,3 %, v příštím roce 5,4 % a roku 2025 pak 3,8 %. Podle stejného odhadu bude česká inflace letos vykazovat hodnoty 10,9 %, v příštím roce 2,8 % a v roce 2025 pak 2,3 %. Nově zvolený šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká: „Nejpozději do konce dekády musíme přijmout euro, koruna nás znevýhodňuje“. Jak je to tedy s tím znevýhodňováním?
Tak moment, to je hned několik témat a otázek v jedné. Nejprve ona ČNB a její boj s inflací:
Je snadné kritizovat, těžší je říci, jak to udělat lépe. A podle mne to ČNB nemůže dělat o moc lépe. A to přitom já se nerozpakuju občas ČNB opravdu hodně kritizovat. Ale ti, kdo tvrdí, že by ČNB měla ještě více zvýšit úrokové sazby, nevědí nic o monetární politice. Mělo by to jediný efekt: Uvrhlo by to zemi do recese, aniž by to ovšem mělo vliv na inflaci. Ono to nefunguje jako přímá úměra – o kolik zvýšíme úrokové sazby, o tolik klesne inflace – to je velmi naivní pohled. V tuto chvíli jsou již úroky tak vysoko, že jejich další zvýšení by mělo minimální efekt. To, co v tuto chvíli funguje, je silný kurz koruny. Ten dělá práci za úrokové sazby.
A pokud jde o euro, je to taktéž velmi naivní pohled. Neexistuje ani jediný důkaz, že by nás koruna znevýhodňovala, naopak. Myslíte, že Slováci s eurem chodí častěji pracovat do Česka, anebo Češi s korunou na Slovensko? Myslíte, že Slovensku se zrychlil hospodářský růst po přijetí eura, že se zlepšila životní úroveň lidí? Žádný skok dohledat nelze. Naopak co perfektně doložit můžeme, je to, že země, které platí eurem, se po jeho přijetí začaly více zadlužovat, což dlouhodobě podlamuje jejich konkurenceschopnost a hospodářský potenciál.
U inflace zůstaneme ještě jednou otázkou. Druhá největší švýcarská banka, Julius Bär, prognózuje už pro příští rok Česku inflaci dokonce jen 1,1 procenta. Z čeho vychází ten optimismus, že v příštím roce se inflace v tuzemsku bude pohybovat poblíž cíle České národní banky ve výši 2 % nebo jako v tomto případě výrazně pod ním?
Moc nevím, jak na to banka přišla. Já s tím nesouhlasím. Banka svou předpověď opírá o tvrzení, že tak silný vliv na inflaci budou mít klesající ceny energií. Jenomže banka úplně opomněla, že fakt, že zrovna nyní klesají ceny energií z historických maxim, vůbec neznamená, že dlouhodobě nezůstanou drahé. Banka opomíjí, že fakt, že Evropa razí Green Deal, činí pomalu, ale jistě z Evropy technologický skanzen, v němž energie budou dlouhodobě nedostatkové, takže také budou drahé.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník