V prohlášení fondu proti korupci se mluví o snaze ministerstva vnitra „o destabilizaci a omezení nezávislosti činnosti ÚOOZ a jejích elitních vyšetřovatelů“. Proč si myslíte, že k tomu dochází a komu to může sloužit?
Jde o dlouhodobou snahu sociální demokracie a je vidět také to, že ji v tom tvrdě podporuje jak ODS, tak TOP 09. ÚOOZ pod vedením pana Šlachty šel po ODS v případu Nagyová, po ČSSD to byl olomoucký případ Vidkun, ale i po Babišovi, když ještě nebyl v politice. A víme, že pan Šlachta byl nepohodlný pro ministra Chovance, protože odmítal sdělovat politikům, na čem jeho útvar pracuje. Cílem je odstranit Šlachtu a z toho, co jsem řekl, je jasné, komu to prospívá. Tady nejde o nějakou reorganizaci, kdyby to s ní totiž mysleli doopravdy, několik měsíců by o tom tématu komunikovali, než by k takovému kroku přistoupili. Nejsmutnější na tom je, že i silné osobnosti z řad státních zástupců podpořily pana Šlachtu a ministr Chovanec proti nim vytáhl s tím, že do toho nemají co mluvit. To ale není pravda, aspoň v odborné diskusi do toho mají státní zástupci právo mluvit, protože jejich spolupráce a policie je důležitá.
Je Robert Šlachta opravdu tak důležitá osoba? Jeho útvar je kritizován, že nemá nijak ohromující výsledky, například kauza Nagyová prý nepřinesla kromě vyšetřování nezdaněných „kabelek“ mnoho nového, a přitom kvůli ní padla vláda…
V kauze Nagyová je toho daleko víc než kabelky, paní Nagyová v podstatě řídila stát a byla prostředníkem mezi premiérem Nečasem a Ivo Rittigem. Je pravda, že zatím vyhráli jeden soud, ale vyšší soud věc vrátil a já jsem přesvědčen, že se to dotáhne do konce. A pokud jde o pád vlády, jenom odposlechy, podle nichž se takto chová přítelkyně premiéra, ukazují, že vláda musela skončit.
Ivo Rittig ale, zdá se, zatím není moc nervózní…
Myslím, že nervózní je. Ale útvar řeší stovky jiných kauz, které na veřejnost vůbec neproniknou, ty politické jsou prostě živější.
Nyní hrozí vládní krize, nikdo neví, kdy budou útvary sloučeny a jestli jejich sloučení ministr Chovanec podepíše. Co by podle vás teď mělo následovat, jaké je optimální řešení?
V první řadě by se měla zrušit ta navrhovaná reorganizace a pak by několik měsíců měla probíhat diskuse o ní. A pak teprve zvážit jak dál. Je třeba také vidět, že pokud by proti Šlachtovi a jeho útvaru byly oprávněné námitky, měl by o tom ministr Chovanec nějakou analýzu, ale on naopak nic v ruce nemá. To svědčí jen o tom, že Šlachta je srdcař a Chovanec proti němu nic konkrétního nemá. Optimálním vyústěním by bylo, že Robert Šlachta bude vedoucím celého nového útvaru.
To popisujete optimální řešení. Jaká je ale vaše reálná prognóza?
V případě Šlachty a ÚOOZ šli jeho odpůrci hlavou proti zdi. Je to něco podobného jako s Ficem a jeho ministrem Kaliňákem na Slovensku, kteří jsou dnes prakticky politické mrtvoly a čeká je odchod z politiky. Kauza kolem ÚOOZ může poškodit jejich české bratry Chovance a premiéra Sobotku. Bojím se, že si tito pánové nyní narychlo dodělají, co horkou jehlou ušili, a pak bude záležet na veřejném mínění a médiích, jestli je to politicky poškodí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel