Klaus zachránil amnestií Česko před ostudou, naznačuje známý právník

04.01.2013 4:42 | Zprávy

ROZHOVOR Znalec ústavního práva Zdeněk Koudelka, který jako docent vyučuje na Masarykově univerzitě v Brně, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že prezident Václav Klaus vypsáním amnestie zabránil tomu, aby ti, kteří jsou stíháni nepřiměřeně dlouho, žalovali český stát u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Takový proces by podle něho vyhráli.

Klaus zachránil amnestií Česko před ostudou, naznačuje známý právník
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce

Kritici prezidentovy amnestie často namítají, že tím Václav Klaus pomohl tunelářům...

Amnestie se samozřejmě týká osob, které mají problémy s trestním právem, takže ty kritiky byly asi očekávatelné, ale to budou u každé amnestie.

Další kritici říkají, že tímto krokem prezident snížil důvěru občanů ve vymahatelnost práva v České republice. Někteří říkají, že určité kauzy se již chýlily k závěru, ale tím obecným principem amnestie byly zahlazeny.

Já nechci hovořit za občany. Sám za sebe považuji tu dobu, kterou zvolil pro zastavení trestních stíhání, za dobu, která je opodstatněná. Tedy u případů, kdy je stíhání delší než osm let. Pokud není stát schopen dokončit trestní stíhání během osmi let, tak je to v rozporu s našimi mezinárodními závazky. Podotýkám, že vraždy jsou zpravidla skončovány v trestním stíhání do čtyř let, protože to je maximální délka vazby a prezidentovo rozhodnutí o zastavení stíhání se týká pouze trestných činů, kde je maximální sazba do deseti let. Jestliže u nás máme maximální sazbu trestu odnětí svobody do třiceti let, tak je to vlastně třetina trestných činů, kde jsou ty nejméně závažné trestné činy. Navíc jsou z amnestie vyloučeny zločiny, při nichž byla způsobena smrt nebo těžká újma na zdraví, nebo zločiny proti životu a zdraví, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, anebo proti rodině a dětem a tak dále.

V konkrétním případě se ten trestný čin může zdát jako závažný, ale pak máme trestné činy, kde je sazba od deseti do dvaceti let anebo dokonce do třiceti let a doživotí. Jestliže stát není schopen dokončit stíhání první třetiny trestných činů, které jsou nejméně závažné, do osmi let, a přitom musí dokončit jiné trestné činy, které jsou vyšetřovány vazebně, podstatně dříve, tak to nepovažuji za správné z hlediska postupu orgánů činných v trestním řízení.

Dalším argumentem proti je, že sami stíhaní někdy uměle prodlužují svou dobu stíhání...

Je samozřejmé, že se obviněný brání. Nicméně amnestie prezidenta se nevztahuje na řízení, která jsou vedena proti uprchlým osobám do ciziny a osobám se skrývajícím. Pokud je tedy stíhaná osoba na našem území k dispozici našim státním orgánům a ty státní orgány nejsou schopny během osmi let dovést to stíhání k pravomocnému rozhodnutí, tak je to především vina státních orgánů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…