Kocáb ministrem obrany, to prosím ne! Generál Zachariáš je možná senilní anebo jen lže. Plukovník Zbytek o „tancích poslaných na Prahu“ v prosinci 1989

25.12.2018 10:55 | Zprávy

ROZHOVOR Na Prahu měly být vyslány tanky, aby potlačily revoluční události. Mělo se tak stát v prosinci roku 1989. Tahle informace létá médii v podstatě dodneška a figuruje v ní tehdejší podplukovník a velitel první tankové divize západního vojenského okruhu Zdeněk Zbytek. Pro Parlamentní listy právě on sám rozebírá, jak to tehdy vlastně bylo. A redakci poskytl i dvě exkluzivní fotografie.

Kocáb ministrem obrany, to prosím ne! Generál Zachariáš je možná senilní anebo jen lže. Plukovník Zbytek o „tancích poslaných na Prahu“ v prosinci 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbytek

Nedávno v nedělním pořadu televize Prima Partie generál ve výslužbě Mojmír Zachariáš v diskusi s Michaelem Kocábem podrobně vyprávěl, jak sametová revoluce probíhala v československé armádě v listopadu 1989. Z toho téměř hodinového pořadu vyznělo, že generál Zachariáš, tehdy ve vysoké funkci velitele západního okruhu, byl vlastně tím hlavním hrdinou, který zabránil tomu, že armáda proti demonstrantům nezasáhla. Byla tam i zmínka o vaší osobě, jak jste se z iniciativy kohosi jemu neznámého angažoval na Sjezdu družstevních rolníků v prosinci 1989 jménem československé armády. Jak to tehdy vlastně bylo?

Náhodou jsem ten pořad na TV Prima osobně viděl. A nestačil jsme se divit všemu tomu, co tam pan generál Zachariáš o listopadu 1989 povyprávěl. Včetně toho, jak mluvil o svých „hrdinských činech“! A samozřejmě i o mé osobě, když tvrdil, že jsem na Sjezdu družstevních rolníků prvního prosince 1989 v tehdejším Sjezdovém paláci vystoupil jménem armády z iniciativy úplně někoho neznámého.

Stručně řečeno bych slova generála Zachariáše komentoval asi tak, že buď je pan generál Zachariáš vzhledem ke svému vysokému věku již senilní a vše se mu v hlavě  popletlo, anebo ze sebe chce udělat hrdinu a proto, nejen v mém případě, ale i v dalších tvrzeních o své roli v listopadu 1989, lže, jako když tiskne!

To je dost odvážné tvrzení! Máte pro to důkazy?

Samozřejmě, že mám. Bylo to všechno přeci jen jinak než nyní v televizi, říká a píše ve svých memoárech generál Zachariáš. Jaká byla situace v listopadu 1989 v Československé lidové armádě (ČSLA), to může stále ještě potvrdit asi dvě stě tisíc občanů České a Slovenské republiky, kteří tehdy v armádě sloužili. Nemohu mluvit za Ministerstvo obrany a velení západního vojenského okruhu, ale minimálně do velitelů divizí včetně, což představovalo devadesát procent tehdejší ČSLA, jsme žádné rozkazy, ani ústně, ani písemně k přípravě na potlačení demonstrací v Praze či jinde nikdy nedostali! A to ani náznakem!

Ale generál Zachariáš v televizi jasně řekl, že armáda byla v rámci akce „Zásah“ připravena zasáhnout proti demonstrantům a stačilo zmáčknout jedno tlačítko a vojska by vyjela proti demonstrantům a nikdo by je nezastavil...

Nevím, jaké úkoly dostal generál Zachariáš k akci „Zásah“ od tehdejšího ministra obrany Milána Václavíka, ale na příkladu první tankové divize a jejích úkolech v rámci akce "Zásah" o dnešních slovech generála Zachariáše silně pochybuji! Dodnes znám totiž zpaměti základní úkoly, jaké v rámci té akce měly plnit tankové pluky a motostřelecký pluk první tankové divize. Podrobně zpracovaná, přísně tajná dokumentace k akci „Zásah“, totiž platila již od konce sedmdesátých let.

Poprvé jsem se s úkolem první tankové divize při akci „Zásah“ seznámil v listopadu 1985, když jsem přebíral funkci náčelníka štábu, tedy prvního zástupce velitele divize. A i později, v září 1989, když jsem převzal funkci velitele první tankové divize. Nicméně i v listopadu a v prosinci 1989 byly úkoly a plány k akci „Zásah“ stále stejné a beze změn! Úkolem bylo obsadit a bránit konkrétní strategické objekty v Ústeckém kraji, ve Středočeském kraji a v dnešním Libereckém kraji proti eventuálním vzdušným výsadkům a diverzním jednotkám NATO. A jediný útvar první tankové divize, tedy druhý tankový pluk dislokovaný v Rakovníku, který měl čtyřiadevadesát tanků T-72 M, měl za úkol se přesunout do prostoru Praha-Ruzyně a odtud po rotách zaujmout ochranu strategických objektů na levém břehu Vltavy, jako byly například sídlo prezidenta republiky, úřad vlády, Ministerstvo obrany, generální štáb, letiště Praha-Ruzyně, letiště Praha-Kbely a další strategické objekty v Praze.

Vždyť do sedmnáctého listopadu 1989 by nikoho ani na chvíli nenapadlo, že by za pár měsíců mohlo dojít k naprostému zhroucení tehdejšího režimu! A mohu dnes veřejně mluvit i za své kolegy, tehdejší velitele ostatních divizí západního vojenského okruhu - dodnes se přátelíme a pravidelně scházíme, že nikdo z nás v plánech akce „Zásah“ žádné úkoly k přípravě na potlačení demonstrantů ani před, ani po sedmnáctém listopadu neměl a nikdo z nás žádné takové úkoly neobdržel. To, co tedy dnes generál Zachariáš tvrdí, že by armáda po zmáčknutí knoflíku na Ministerstvu obrany či generálním štábu během několika minut vyjela a zasáhla by proti demonstrantům v Praze či kdekoliv jinde, je jeho ubohá spekulace! Protože tak, jak líčí eventuální zásah armády proti demonstrantům, by jej totiž ani nebylo možné provést!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…