Kocourkov. To nelze lidem vysvětlit. Svobodný o elektřině a současné vládě

27.11.2022 18:32 | Rozhovor

„Nechápu, jak si ti v letošních volbách méně úspěšní, jako jsou Piráti a Praha sobě, mohou diktovat podmínky a de facto dávat ultimáta vítězi voleb. Tato dvě aktivistická uskupení, která se po volbách sdružila do jednoho bloku, si berou všechny Pražany jako rukojmí. To nemá s odpovědnou politikou nic společného,“ říká k zablokovanému povolebnímu jednání v Praze Tomáš Štampach (Svobodní). Odborný referent ve Středisku společných činností Akademie věd ČR a lektor v oblasti veřejných zakázek tvrdí, že některým politikům nejde o Prahu, ale o vlastní prospěch.

Kocourkov. To nelze lidem vysvětlit. Svobodný o elektřině a současné vládě
Foto: Archiv Tomáše Štampacha
Popisek: Pražský zastupitel Tomáš Štampach (Svobodní)

Jste bývalým pražským zastupitelem. Jak vnímáte současné dění kolem snah sestavit koalici v hlavním městě?

Z mého pohledu je aktuální politická situace v Praze naprosto tristní. Máme již dva měsíce po volbách. Nejenže není ustavena koalice, ale ani se k ní podle dostupných informací neblížíme. Osobně jsem z této situace jako občan Prahy rozčarován. V době, kdy je třeba řádně připravovat rozpočet na příští rok, což s ohledem na současnou ekonomickou situaci není zrovna snadný úkol, jsou strategická rozhodnutí odkládána, a naopak jsou přijata jen nekonfliktní kompromisní usnesení. Toto bude mít za následek jen a pouze stagnaci našeho krásného hlavního města. A nastartování vývoje pak potrvá o to déle. 

O čem vypovídá, že dosud nedošlo k dohodě?

Především to vypovídá o tom, že části zvolených politiků nejde o Prahu jako takovou, ale hlavně o vlastní prospěch a zviditelnění. Nechápu, jak si ti v letošních volbách méně úspěšní, jako jsou Piráti a Praha sobě, mohou diktovat podmínky a de facto dávat ultimáta vítězi voleb. Tato dvě aktivistická uskupení, která se po volbách sdružila do jednoho bloku, si berou všechny Pražany jako rukojmí. To nemá s odpovědnou politikou nic společného. Zároveň by tato situace měla vyvolat celospolečenskou debatu, zda není načase změnit volební systém. Volby do zastupitelstev obcí jsou z hlediska voličů komplikované a nepřehledné. O preferování kandidátů a jejich změně pořadí na dané kandidátce nerozhodují voliči daného uskupení, ale voliči konkurenčních politických stran a hnutí. Osobně bych pak byl i pro bonus pro vítěze voleb, aby byla zjednodušena povolební vyjednávání a nedostávali jsme se do situace, jakou zažíváme teď v Praze.

Češi čelí zdražování energií, potravin, služeb i pohonných hmot. A viníci se různí podle úhlu pohledu či politické strany – Putin a válka na Ukrajině, Green Deal, minulá vláda Andreje Babiše a tak dále. Kde vidíte hlavní příčiny vy?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Co přesně je podle vás špatně?

Dobrý den, můj dotaz se váže k tomu, co tvrdíte zde: https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Slachta-Prisaha-Soudci-se-boji-soudit-kauzu-Dozimetr-772054 A k té korupci, pořád jako politici slibujete, že s ní skoncujete. Proč je to takový problém? Co jste proto udělal vy? A věříte v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda o papeži Františkovi. Publicista mnohé naštve

16:20 Pravda o papeži Františkovi. Publicista mnohé naštve

„Papež František nebyl liberál ani konzervativec,“ upozorňuje novinář a publicista Luděk Bednář. Při…