Komunista Kováčik: Prezident šel s amnestií na tenký led. Vyúčtoval s přáteli

06.01.2013 0:01 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Především o novoroční prezidentské amnestii jsme si v na závěr první letošní soboty povídali s Pavlem Kováčikem. Předsedu poslaneckého klubu KSČM v souvislosti s krokem Václava Klause napadá, zda to náhodou není poslední vyúčtování s kamarády a přáteli. A premiér Petr Nečas svým podpisem prý jen stvrdil, že protikorupční charakter jeho vlády zůstává jen v rovině řečí.

Komunista Kováčik: Prezident šel s amnestií na tenký led. Vyúčtoval s přáteli
Foto: hns
Popisek: Pavel Kováčik v půlnočním rozhovoru

Pokud bychom vám nevolali, co byste o první letošní sobotní půlnoci dělal?

Asi to, co v tu dobu obvykle dělávám. Zřejmě bych podřimoval u televize.

Možná by se vám při tom podřimování honily hlavou myšlenky na prezidentskou amnestii. Jaká byla vaše první reakce, když jste se o ní dozvěděl? Překvapilo vás, že k ní Václav Klaus sáhl, když v minulosti se distancoval od amnestií svého předchůdce Václava Havla?

Shodou okolností právě to mě napadlo. Sledoval jsem ten přenos přímo a v okamžiku, kdy pan prezident hovořil o tom, že také vyhlašuje amnestii, tak mě napadla ona rozsáhlá Havlova amnestie a její důsledky, které trápily republiku dlouhou dobu. Ta měla za následek první vlnu větší zločinnosti a obávám se, že šíře Klausovy amnestie bude mít podobné následky. Navíc ještě šel pan prezident na velmi tenký led tím, že se amnestie týká i dosud nevyřešených případů třeba tunelování z devadesátých let. Tak mě napadlo, jestli to není náhodou to poslední vyúčtování s kamarády a přáteli.

Co vám na Klausově amnestii vadí nejvíc?

Především symbolika toho, že lumpy, darebáky a tuneláře pan prezident omilostňuje a obětem či poškozeným z trestných činů dává jasně najevo, že už se těžko dovolají svého práva na odškodnění, na vyrovnání újmy, kterou utrpěli. Podle mě je to velmi špatný signál.

Argument šesti let trvajícího trestního řízení, kvůli čemuž by si mohli trestně stíhání stěžovat u Evropského soudu pro lidská práva, tedy neberete?

Beru to, že v trestním řízení jsou obstrukce legitimním nástrojem. Je otázka, jestli soud měl osm let trvající obstrukce obviněných připustit. Je to ale zpráva těm, co páchají trestnou činnost, že když budou vytrvalí při páchání obstrukcí, tak se možná někdy v budoucnu mohou dožít něčeho podobného. Buďte vytrvalí, nechoďte na ta soudní řízení, omlouvejte se, unikejte vyřešení případu a možná na vás bude v budoucnu pohlíženo tak, že jste nic neprovedli. To si myslím, že znevažuje i práci policie a soudů. A oběti té trestné činnosti teď musí být hodně naštvané.

Hlavní vlna kritiky se valí na prezidenta Klause, ale nemyslíte si, že by měla padnout i na hlavu premiéra Nečase, který amnestii spolupodepsal?

Samozřejmě, že premiér vyhovět nemusel. Svým podpisem stvrdil to, že řeči o protikorupčním charakteru jeho vlády jsou pouhými řečmi. Posvětit to rozhodně nemusel. Nedával bych mu za vinu, že to nekonzultoval s vládou, protože v tomto případě funguje jako by sám a dodatečně informuje vládu, ale to, že se nemusel zařadit mezi obhájce korupčníků a tunelářů.

Myslíte si, že by se premiér zachoval jinak, kdyby se to koncem roku nesešlo tak, že zase on potřeboval od hlavy státu podpis pod několika zákony včetně těch, které zvyšují sazby DPH a jichž byl jinak Václav Klaus velkým odpůrcem?

Pane redaktore, vy chcete spekulovat na takové nízké pohnutky, jako je kupčení? … Ale zvonku to tak može vyzerať … (smích)

Jaký je váš názor na amnestii, neměli by politici uvažovat o zrušení této prezidentské výsady?

Nemyslím si, že je nutné vstupovat do pravomocí prezidenta takovýmto způsobem. Amnestie by měla zůstat, ale nakládání s amnestií by mělo být velmi uvážlivé a velmi odůvodněné. Kontrasignace premiérem je tam naprosto v pořádku, ale každý premiér by měl brát v úvahu i určitou náladu ve společnosti a takové ty argumenty, že věznice jsou přeplněné, to já neberu. Je povinností státu, aby vytvořil dostatek prostoru, aby se tresty, které jeho aparát uloží, daly realizovat.

V pátek rozhodl Ústavní soud o platnosti termínu přímé prezidentské volby. Máte pochopení pro ústavní stížnost, kterou mu předtím adresoval Tomio Okamura?

Musím říci, že pro stížnost pana Okamury a některých dalších pochopení mám. Všechny ty podivnosti, které se odehrávaly v souvislosti s kontrolou pravosti sebraných podpisů, ukazují, že zejména ten prováděcí zákon nebyl úplně v pořádku. My jsme ho také kritizovali a nepodpořili, protože nám to připadalo ušité horkou jehlou s mnoha různými dírami. Ústavní soud dal přednost časovému hledisku před detailním posouzením té stížnosti z hlediska práva a další body jeho stížnosti bude posuzovat později. Sám mám pochybnosti, jestli to všechno bylo úplně čisté a v pořádku, jestli první akt přímé volby prezidenta České republiky byl beze škrábanců a beze šmouh.

Vaše strana vyjádřila už dříve podporu pro přímou volbu Miloši Zemanovi a Jiřímu Dienstbierovi. Na poslední chvíli se o ni přišla ucházet i předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. Proč ona u vás neuspěla, když před pěti lety v nepřímé volbě kandidátkou KSČM byla?

Už v prosinci jsme přijali usnesení doporučit našim voličům volit od středu doleva s tím, že o naši podporu požádali Miloš Zeman a Jiří Dienstbier. Naši voliči jsou natolik inteligentní, aby si vybrali sami. Paní Bobošíková se v pátek ráno na zasedání našeho výkonného výboru sama označila za pravicovou kandidátku a my jsme jen nezměnili to prosincové usnesení. Nešlo tedy o aktivní odmítnutí, ale ani o vyslovení podpory. Nadále tedy platí doporučení volit od středu doleva a je na každém našem voliči, komu dá svůj hlas. Neradi bychom ale byli, aby Českou republiku nadále reprezentoval pravicový prezident.

  • Další exkluzivní Půlnoční rozhovory ČTĚTE ZDE


Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…