Evropský parlament schválil dohodu s členskými státy Evropské unie o nové normě o nulových emisích. Podle té má být od roku 2035 prakticky nemožné pořídit si v EU nový automobil na benzín nebo naftu. Co to znamená pro automobilový průmysl a co pro běžné lidi, kteří už teď si na auto spoří i několik let?
Tento výsledek je dalším selháním pětikoaliční vlády, která během svého předsednictví EU v této oblasti neudělala vůbec nic. Ostatně, ani poslanci zastupující v europarlamentu jednotlivé strany vládní pětikoalice nebyli při hlasování jednotní. Také nejsem přesvědčena, že by toto opatření pomohlo zvýšit zaměstnanost, jak se někteří snaží tvrdit. Kroky automobilek totiž naznačují opak – propouštění. Dopady na občany budou obrovské.
Některé státy EU již nyní připravují zvýšit daně z fosilních paliv, aby tak donutily lidi k jejich snížené spotřebě. Mnozí ale na pořízení elektromobilu nebo hybridu opravdu nebudou mít peníze. Co udělá stát pro ně? Opravdu máme všude zajištěnou veřejnou dopravu, aby se lidé bez auta dostali do práce, do škol, k lékaři? Ve městech je to možná o něco snadnější, ale v menších obcích to bude problém.
Vrátím se ještě na začátek. Zbytek světa bude dál spalovací motory využívat. Stejně jako se budou používat v mezinárodní lodní a letecké dopravě, která v porovnání s automobily je daleko větším znečišťovatelem. Ale na jejich omezení si EU netroufne.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy byla lednová meziměsíční inflace nejvýraznější v historii ČR. Říká, že meziměsíčně 6 %. O tolik před pandemií a válkou nevyskočily ceny i několik let. Co na to říct? Jak toto mají lidé zvládat?
Děsivá míra inflace je bohužel ještě děsivější, než se na první pohled zdá. Pokud bychom totiž počítali inflaci dle nejčastěji nakupovaných položek – tedy ne podle spotřebního koše, v němž je celá řada věcí, jež denně člověk nepotřebuje – tak podle některých ekonomů tu máme inflaci až 50 %.
Mimochodem v porovnání meziročních hodnot mají země EU inflaci 10,4 %. Rusko pod sankcemi je na 11,8 %. Proč tedy naši občané mají dále nést břímě zvyšování nákladů? Co dělá tato vláda, aby se aspoň přiblížila průměru v EU? Řešení KSČM vidí ve zvýšení příjmové stránky rozpočtu. Progresívním zdaněním, zdaněním hazardu a spekulativního kapitálu.
Na svém facebooku jste uvedla, že jste v Evropském parlamentu otevřela otázku cenzury a zmínila jste například, že česká vláda chce finančně podporovat „některá“ média. Byla na vaše vystoupení nějaká odezva?
Odezvu to mělo. Zejména se lidé pozastavovali nad malou účastí poslanců v sále. Otázka cenzury znepokojuje nejen mě a naše členy a sympatizanty. Tuto otázku zmiňuje ve svém dopise premiérovi i výkonný ředitel Unie vydavatelů. Tento subjekt sdružuje většinu těch, kdo připravují zpravodajskou a tiskovou produkci v ČR. A pokud jsou i tito profesionálové situací zneklidněni a zmiňují, že s nimi v minulých měsících na toto téma nechtěl i přes jejich zájem jednat ani ministr vnitra Vít Rakušan, je alarmující.
Vládní zmocněnec pro dezinformace Michal Klíma končí. Vláda jeho pozici zrušila a předala prý tuto problematiku bezpečnostnímu poradci premiéra. Jak si tento krok vysvětlujete?
Klíma sice končí, ale snahy vlády o cenzurní praktiky rozhodně ne. Vláda není schopna určit, co vlastně „dezinformace“ je. Bude se za dezinformaci považovat i vládní vyjádření k odchodu do důchodu? Loni v listopadu, před volbami, premiér Petr Fiala tvrdil, že věk odchodu do důchodu se nebude zvyšovat. Nyní je jasné, že vláda věk odchodu zvyšovat chce. Tak co tedy platí?
Pro média, která půjdou vládě „na ruku“ a budou psát, co jim nadiktují, má vláda připravenu štědrou odměnu v podobě 100 až 150 mil. korun. Paradoxně, není ani zřejmé, u koho tyto prostředky skončí… Možná si někteří vzpomenou na Jirotkova Saturnina, který ve své „Společnosti pro uvádění věcí na pravou míru“ vysvětloval, jak se věci mají. To byla literární nadsázka, která pobavila. Ale stávající situaci za legraci považovat nelze. Kroky vlády mají dopad nejen na vydavatele a novináře, ale zejména na občany.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora