Socha maršála Koněva v městské části Praha 6 budí velké vášně. Existuje podle vás více důvodů pro to, že tato socha v nadživotní velikosti na náměstí Interbrigády patří, nebo nepatří?
Já jsem zásadně proti odstraňování soch, které mají spojitost s vítězstvím spojenců ve druhé světové válce. Jak Sovětský svaz, tak i anglo-americká vojska bojovala za osvobození Evropy od nacistických vojsk. Sovětský svaz přinesl v této válce obrovské oběti a jejich památka by neměla být haněna a zneužívána k politickým cílům.
Ti, kdo volají po odstranění sochy, mimo jiné tvrdí, že Ivan Stěpanovič Koněv byl jenom jedním z vykonavatelů Stalinovy politiky. Dá se i takto hodnotit jeho činnost během druhé světové války?
Každý rozumný člověk chápe, že vojáci nejsou politici a že ani generálové politici nejsou a jen plní zadání politiků. Překvapuje mě, proč by měl být Koněv haněn za to, že plnil úkoly svých politických špiček. Ostatně i dnes se zaklínáme slovy „civilní řízení armády“ a nikoho ani nenapadne, že by vojáci civilnímu řízení nepodléhali. Těm, kdo budou tvrdit, že Stalin a politbyro nebyli „civilové“, je potřeba říci, že zkrátka byli nejvyšší politickou autoritou v tehdejším Sovětském svazu.
Vyčítá se mu také, že při karpatsko-dukelské operaci hnal vojáky do útoku bez ohledu na ztráty, a tak z toho byla jatka s obrovskými ztrátami na životech. Lze proto brát tuto událost jako jeho velitelské selhání, kvůli němuž padlo 18 tisíc sovětských a dva tisíce českých a slovenských vojáků?
Války jsou hnusné svinstvo a umírají v nich nejen vojáci. Po válce je každý generálem. Co by měli říkat Američané když třeba jen v Ardenách přišlo o život téměř 81 tisíc amerických vojáků. Anthonymu McAulifovi a Pattonovi to ale nikdo nevyčítá. Měli prostě své úkoly, stejně jako je měl Koněv.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník