Koněv? Jinak, než se říká. Generál Kostelka předložil fakta: Stalin, USA, válka

12.09.2019 4:42 | Zprávy

ROZHOVOR Den vítězství, 9. května, je pro Rusy nejvýznamnějším svátkem. A necítí to tak jen pamětníci, ale i mladí lidé. Poškozování, odstraňování a urážky těchto symbolů, a je jedno, jestli jsou věnovány prostým vojákům, nebo velitelům, považuje drtivá většina Rusů za osobní urážku. Bývalý ministr obrany Miroslav Kostelka se domnívá, že podobné akce jako v případě pomníku maršála Koněva v Praze 6 jsou politickou ubohostí, jsou naprosto zbytečné a kontraproduktivní a jen vyvolávají zbytečné vlny nenávisti. Porovnává to s postojem Maďarů, kteří mají na náměstí Svobody v Budapešti památník sovětských vojáků a nikdo ho červenou barvou nepolévá.

Koněv? Jinak, než se říká. Generál Kostelka předložil fakta: Stalin, USA, válka
Foto: army.cz
Popisek: Generál Miroslav Kostelka v době jmenování ministrem obrany

Socha maršála Koněva v městské části Praha 6 budí velké vášně. Existuje podle vás více důvodů pro to, že tato socha v nadživotní velikosti na náměstí Interbrigády patří, nebo nepatří?

Já jsem zásadně proti odstraňování soch, které mají spojitost s vítězstvím spojenců ve druhé světové válce. Jak Sovětský svaz, tak i anglo-americká vojska bojovala za osvobození Evropy od nacistických vojsk. Sovětský svaz přinesl v této válce obrovské oběti a jejich památka by neměla být haněna a zneužívána k politickým cílům.

Ti, kdo volají po odstranění sochy, mimo jiné tvrdí, že Ivan Stěpanovič Koněv byl jenom jedním z vykonavatelů Stalinovy politiky. Dá se i takto hodnotit jeho činnost během druhé světové války?

Každý rozumný člověk chápe, že vojáci nejsou politici a že ani generálové politici nejsou a jen plní zadání politiků. Překvapuje mě, proč by měl být Koněv haněn za to, že plnil úkoly svých politických špiček. Ostatně i dnes se zaklínáme slovy „civilní řízení armády“ a nikoho ani nenapadne, že by vojáci civilnímu řízení nepodléhali. Těm, kdo budou tvrdit, že Stalin a politbyro nebyli „civilové“, je potřeba říci, že zkrátka byli nejvyšší politickou autoritou v tehdejším Sovětském svazu.

Vyčítá se mu také, že při karpatsko-dukelské operaci hnal vojáky do útoku bez ohledu na ztráty, a tak z toho byla jatka s obrovskými ztrátami na životech. Lze proto brát tuto událost jako jeho velitelské selhání, kvůli němuž padlo 18 tisíc sovětských a dva tisíce českých a slovenských vojáků?

Války jsou hnusné svinstvo a umírají v nich nejen vojáci. Po válce je každý generálem. Co by měli říkat Američané když třeba jen v Ardenách přišlo o život téměř 81 tisíc amerických vojáků. Anthonymu McAulifovi a Pattonovi to ale nikdo nevyčítá. Měli prostě své úkoly, stejně jako je měl Koněv.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…