Měly by být přijaty kvóty na počty uprchlíků?
To je velice nešťastné. Podle mne by se mělo s problémem uprchlictví začít od toho, proč sem ti lidé vlastně chtějí. Dříve, než bývalý Sovětský svaz začal podporovat takzvaná národně osvobozenecká hnutí v zemích, odkud dnes uprchlíci přicházejí, se lidé měli samozřejmě lépe. Teď jsou na tom hůř a v tom je začátek problému. Řešení musí vycházet ze snahy, aby se ve svých zemích měli lépe a důvod utíkat do Evropy by pak zmizel.
Jak by měla Evropa chránit jižní státy před vlnou uprchlíků?
Měly by rozhodně být nastaveny tvrdé hraniční podmínky, neříkám, že by mělo vzniknout něco jako železná opona za totality, kde se na potkání střílelo, ale radikální zásahy jsou pravděpodobně zapotřebí. A to zřejmě pokud možno ještě v přístavech, odkud vyplouvají lodě s uprchlíky. Představa, že by měly být už na severu Afriky zřízeny uprchlické tábory, kde by bylo rozhodováno o azylu, je trochu krkolomné řešení, ale určitě je to lepší než nedělat nic, než stávající situace, kdy se jižní Evropa plní uprchlíky. Podle mne se ale celý problém musí přenést do Afriky.
Jak to ale udělat? Libye je v rozkladu, další státy bojují s velkými problémy…
Dokud je sklenička celá, není těžké ji udržet vcelku, když je rozbitá, je těžké něco dělat. Bohužel se stalo, že se v Libyi prezident Obama rozhodl jednou v životě ukázat jako silný prezident a rozhodně zasáhnout, ale nepovedlo se mu to. Nejde ale jen o Libyi, rozhodně se musí pro africké státy hledat cesta pomoci, která by měla smysl. Posílat tam peníze vede jen k tomu, že tamní boháči bohatnou a chudáci chudnou. Přísloví, že lepší, než lidem darovat rybu, je naučit je ryby chytat, stále platí.
Pokud jde o kvóty, mluví se o tom, že uprchlíci u nás nebudou chtít zůstat a poputují do bohatších zemí. Nenaruší se schengenský prostor a nezavedou se zase hranice?
Když se nepodaří zabránit migraci od začátku, zřejmě to do budoucna hrozí. Zavedení hranic by bylo samozřejmě velmi nešťastné. Je třeba si uvědomit, že už emigrace za totality byla z velké části motivována ekonomicky a stejně je tak tomu dnes. Je jasné, že většina ze současných imigrantů jsou také ekonomičtí uprchlíci, nejsou to ti nejchudší lidé ze zemí, odkud se utíká. Chudáci sedí doma a mají se špatně, protože nemají na poplatky pro pašeráky, a sem jezdí ti bohatší z tamních chudých. Různé milodary ve formě mezinárodní pomoci těm nejchudším vůbec nepomáhají, musíme si uvědomit, že jde o falešný soucit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel