Vy a dalších 50 advokátů či jiných odborníků jste se rozhodli, že budete zdarma radit lidem v jejich svízelné situaci po stránce právní i psychologické, a to bez nároku na odměnu. Jak vaše pomoc vypadá?
Minulou sobotu jsme založili Koroporadnu, která funguje na webových stránkách Unie rodinných advokátů. Zprovoznili jsme e-mailovou adresu koroporadna@uracr.cz, na kterou mohou tazatelé posílat otázky z oblasti rodiny a rodinných vztahů. Dotazy se brzy začaly opakovat. Zpracovali jsme proto tři desítky vzorových otázek a odpovědí a ty jsme zveřejnili na stránkách Koroporadny. Pro seniory jsme připravili ve spolupráci s terapeuty zvláštní materiál. Pokud některý z čtenářů ParlamentníchListů.cz má akutní rodinný dotaz, doporučujeme mu nejprve prostudovat výše uvedené stránky. Pokud nenajde odpověď na svůj problém, může nám poslat dotaz e-mailem a my odpovíme. Dlouhé chvíle doma si mohou čtenáři zpestřit nenáročným cvičením pro všechny věkové generace, které připravila jedna z členů Korotýmu.
Na výše uvedenou adresu nám klienti a veřejnost posílají své dotazy. Já je přeposílám kolegům a snažím se dotazy rovnoměrně rozdělit, abych je nepřetěžovala. Odpovědi obdrží tazatelé obvykle během jedné hodiny, nejpozději do druhého dne. Za první týden jsme zodpověděli více než jeden tisíc dotazů, všichni členové Korotýmu pracují zdarma.
Jak jste se k této dobročinné činnosti dostali? Kde vznikl nápad?
Nápad jsem dostala minulou sobotu po vyhlášení drastických vládních omezení. Volala mi řada klientů a chtěla poradit. Chvíli jsem odpovídala po telefonu a pak jsem kolem sebe soustředila první dobrovolníky. Korotým první den tvořilo pět mých kamarádů a kolegů advokátů a dva psychologové. Později jsme v tomto počtu nával dotazů nezvládali zpracovávat, tak jsem se obrátila na Unii rodinných advokátů. Odezva předčila mé očekávání, začali se mi hlásit dobrovolníci z celé republiky, dokonce se do Korotýmu přihlásili i advokáti, které vůbec neznám. Od počátku s námi intenzivně spolupracuje i Česká advokátní komora se svým Advokátním deníkem. Informace o zprovoznění Koroporadny se rychle rozšířily i přes sociální sítě.
Dnes tvoří Korotým pět desítek osobností z řad advokacie, psychologie, medicíny, pedagogiky a dalších oblastí. Jsou v něm zastoupena i známá jména, například advokáti Jana Zwyrtek Hamplová, doktorka Anna Márová, docentka Olga Sovová, profesor Max Kašparů, doktorka Karolina Peake nebo doktor Václav Vlk, psycholog Oswald Schorm, analytik Václav Fořtík nebo terapeutka Kamila Bobysudová.
Ve skupině jsou tedy advokáti, psychologové, lékaři, pedagogové, analytici a tak dále. Kdo a s čím vším se na vás může obracet?
Zaměřujeme se na rodinné problémy. V první fázi jsem očekávala dotazy z rodinného práva, dnes jsme připraveni i na širší oblasti z rodinných vztahů, ale i zaměstnávání, ošetřovného a náhrad. Nejčastěji se tazatelé ptají na platnost rozsudků a dohod ohledně výchovy a péče nezletilých dětí, na styk, na střídavou péči. Druhou velkou skupinou dotazů jsou vztahy k seniorům. Třetí skupinu otázek tvoří dotazy na ošetřovné a vztahy zaměstnanců a zaměstnavatelů. Například: Bojím se jít do práce, ale zaměstnavatel si přeje, abych pracovala. Chci pracovat, ale zaměstnavatel mi nařídil, abych byla doma. Jak velkou náhradu mzdy budu pobírat? Mohu vzít děti a odjet s nimi na chatu za město?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová